شهر زاراگوزا

فهرست مطالب

زاراگوزا یا ساراگوسا یکی از شهر های گرم و جذاب اسپانیا است که از نقطه نظر استراتژیکی موقعیت این شهر در بین شهر های بارسلونا،مادرید ،والنسیا، بیلبائو و تولوز قرار دارد.

شهری زاراگوزا پنجمین شهر بزرگ اسپانیا است که در حدود 700 هزار نفر جمعیت ساکن دارد و از نظر اقتصادی نیز چهارمین شهر مهم و بزرگ اسپانیا تلقی می شود.افرادی که از اسپانیا دیدن می کنند به خاطر کمبود وقت اغلب از این شهر بازدید نمی کنند. در صورتی که بازدید از این شهر به خاطر فرهنگی غنی، خرید های عالی، غذاهای خوشمزه  و مکان های جذاب بسیار دیدنی است . بدون تردید،زاراگوزا  یکی از تاریخی ترین شهر های اسپانیا با بیش از 2000 سال قدمت است.

شهر زاراگوزا در آراگون واقع شده است که این خطه یکی از مقر پادشاهان قبلی اسپانیا بوده است.

تاریخچه شهر زاراگوزا

نشانه هایی از تاسیس شهر وقتی که شهر به همراه امپراطوری آگوست نام گذاری شده بود، هنوز هم قابل مشاهده است و حتی امروزه هم مورد بازدید بسیاری از گردشگران است. هنوز هم پس از گذشت 2000 سال  باقی مانده هایی از معماری های ساختمان های عظیم و بزرگ که تحت نفوذ و قدرت سزار آگوستوس ساخته شده، دیده می شود.

در دنیای امروزی ما هنوز هم می توانیم ساختمان انجمن شهر ، حمام حرارتی ، بندر رودخانه و تئاتر بزرگ شهر را که طبق یافته های باستان شناسی منعکس کننده شکوه و جلال و جبورت این شهر بوده را به عنوان یک شهر پیشرفته در زمان امپراطوری روم تحسین کنیم.

بعد ها در زمان اشغال اسپانیا زاراگوزا تحت سیطره و پادشاهی فردی قرار گرفت که عاشق هنر و علم و موسیقی بود و سنگ بنای هنر در زندگی را حفظ کرد. از این زمان هنوز هم می توانیم آثار زیادی را شاهد باشیم که یکی از مشهورترین آنها Aljaferia Palace می باشد، نمونه ای شگفت انگیز از هنر و معماری مسلمانان که نمادی از هنر زاراگوزا و تاریخ غنی آن تا به امروز شده است.

از روز های اولیه مسیحیت هم هنوز زاراگوزت دارای شاخص های بسیار ارزشمندی است که ما را بیشتر غرق در عظمت این شهر می کند.

مونجار نمایش دهنده فرهنگ های مختلفی می باشد که از ابتدا در این شهر در کنار هم بصورت مسالمت آمیز زندگی می کرده اند. این شاخصه به عنوان یک میراث فرهنگی غنی هنوز هم در بین مردم دیده می شود، نمایشی تحلیلی از فرهنگ های مختلف که هنوز هم می توانند در کنار هم زندگی کنند.

از این میراث جهانی و تاریخی باید به نمونه های بسیار زیاد و زیبایی اشاره کرد که مهم ترین آنها شاید San Salvador Cathedral و San Pablo church باشند.

از دوره رنسانس خانه های تاریخی زیادی بر جای مانده که از نوع زندگی و هنر مردم در قرن شانزدهم برای ما می گوید.موزه هایی که نشان دهنده آثار ارزشمندی از هنرمند برجسته و نامی Pablo Gargallo وجود دارند و همچنین اثر زیبای Lonja که از نمونه های اولیه هنر آراگون رنسانس محسوب می شود.

زاراگوزا در سراسر جهان به دلیل کلیسای کاتالوک با شکوه رومی باسیلیکایی خود شهرت فراوان دارد . این کلیسای با شکوه وارث سنت 2000 ساله است و هر ساله مقصد زائران مختلف مسیحی در کل دنیا می باشد.

آب و هوای زاراگوزا

آب و هوای شهر زاراگوزا مدیترانه ای و معتدل است. زمستان های بسیار سرد و تابستان های بسیار گرمی دارد.  متوسط بارندگی در سال در این شهر 318 میلی متر است. گاهی این شهر در تابستان دچار خشکسالی می شود.

در ماه های ژوئیه و اوت درجه هوا به طور معمول حدود 30 درجه سانتی گراد است و  گاها در گرم ترین روزهای تابستان حتی شاهد رسیدن درجه حرارت هوا به 40 درجه هم می شویم.

اما در فصل زمستان درجه هوا پایین است و معمولا حدود 0 تا 4- درجه سانتی گراد در روز و بین 0 تا 10- در شب نوسان دارد. در سال تنها شاید یک بار بارندگی برف داشته باشد. این بارندگی ها هم اغلب در 20 روز آخر ماه نوامبر و اول ژانویه اتفاق می افتد. یخبندان معمولا با رسیدن دما به زیر صفر اتفاق می افتد.

با این حال بدترین هوا را Cierzo در زمستان دارد که در کل اسپانیا قوی ترین باد ها و سرد ترین آنها از سمت شمال غربی در این قسمت می وزد.

در این شهر حتی در روزهای آفتابی در بهار و پاییز هم هوا گرمای مناسبی دارد. باز هم اگر در Cierzo هستید، حتما لباس گرم به همراه داشته باشید زیرا ممکن است که باد و طوفان و سرما در این شهر شما را غافل گیر کند.

در زمستان، اگر در این شهر هستید مراقب باشید زیرا در Cierzo گاها سرعت بالای باد به همراه امواج سرمایی که گاها تا کمتر از 15- هم می رسد، ممکن است به شما آسیب بزند.

بهترین زمان برای دیدن زاراگوزا

بهترین زمان برای مسافرت به زاراگوزا در طول فصل بهار  یعنی بین ماه های آوریل تا اواسط ژوئن و در پائیز در بین ماه های سپتامبر تا اکتبر است. در اواخر ژوئن ممکن است هوا خیلی گرم شود اما باز هم در شب می توانید بیرون بروید و از بازدید شهر لدت ببرید.

در ماه اوت، این شهر به نوعی مانند شهر های متروکه می ماند و اکثر مردم به دامن کوه ها و سواحل برای تعطیلات می روند و بیش از نیمی از کافه ها و رستوران ها و شرکت های کوچک تعطیل می کنند.

در زاراگوزا یک جشنواره بزرگ به نام El Pilar وجود دارد که هر ساله در دوازدهم اکتبر برگزار می شود.در این روز در بسیاری از مناطق شاهد برگزاری کنسرت ها ، نمایش ها و انیمیشین های خیابانی هستیم و شهر به فضایی فوق العاده پویا و پر جنب و جوش تبدیل می شود.

در این روز و در هفته ای که مصادف با این روز می شود بالغ بر 600 هزار نفر از سراسر اروپا و آمریکای لاتین و خود اسپانیا برای بازدید به شهر زاراگوزا می آیند و جمعیت شهر حدود سه برابر معمول می شود. شاید به دلیل این باشد که  جشنواره La Virgen del Pilar به طور سنتی به عنوان Patrona de la Hispanidad  شناخته می شود و نمادی از  کریسمس برای حفاظت از همه اسپانیایی ها و اسپانیایی زبان ها در کل دنیا تلقی می شود.

در هفته عید پاک هم هر چند نه دقیقا بهشکل لیگی آندولس یا کالاندا که بسیار خیره کننده است ولی بصورت دسته ای و متفرقه افرادی با درست کردن مجسمه های دراماتیک و زنانی سیاه پوست با دعا خوانی  و صد ها نفر از مردم با طبل بازی این هفته را جشن می گیرند.

چگونه به زاراگوزا سفر کنیم

سفر به زاراگوزا بوسیله هواپیما

فرودگاه زاراگوزا در 10 کیلومتری مرکز شهر زاراگوزا واقع شده است. در مارس 2008 ترمینال جدید این فرودگاه به بهره برداری رسید.

شرکت های  اصلی که خدمات پروازی به این فرودگاه و از این فرودگاه را ارائه می کند شرکت Ryanair است که هر روزه پرواز هایی را از Alicante, Brussels-Charleroi, Milan-Orio al Serio (Bergamo), London-Stansted, Rome-Ciampino و … برنامه ریزی و اجرا می کند.

همچنین شرکت Iberia/Air Nostrum با برنامه ریزی و پرواز به شهر های from Madrid, Paris-Orly, Frankfurt, La Coruña  و Vigo و شرکت هواپیمایی Air Europe با برنامه ریزی و پرواز به مقاصد Palma de Mallorca, Lanzarote و   Tenerife می باشند.

برای اغلب این پرواز ها که در بالا توضیح داده شد معمولا هر روز یک پرواز وجود دارد  و برای برخی دیگر 3 تا 4 پرواز هفتگی دیده شده است.برای اطلاع از وضعیت پرواز ها و خرید بلیط یک وب سایت اطلاعاتی متعلق به فرودگاه زاراگوزا وجود دارد که تمامی اطلاعات و پرواز ها و زمان انها در آن درج شده است.

حمل و نقل از فرودگاه

ارزان ترین راه برای سفر از فرودگاه به مرکز شهر استفاده از اتوبوس های خود فرودگاه است. این اتوبوس ها در ایستگاه  های  Los Enlaces, Delicias train station, Avenida de Navarra 12, و  Paseo de María Agustín 7 در مرکز شهر توقف می کنند و به راحتی از این مکان ها شما می توانید با پیاده روی و یا استفاده از اتوبوس های خطی و یا تاکسی به مقاصد خود برسید.

هزینه اتوبوس های فرودگاه  برای هر سفر 1.85 یورو می باشد و هر 30 دقیقه یک بار  در روز های هفته و هر ساعت در روز ها ی تعطیل این اتوبوس ها حرکت می کنند و حدود 45 دقیقه هر سفر به طول می انجامد.

در صورت عجله و یا به هر دلیل دیگر شما می توانید از تاکسی های فرودگاه هم با هزینه 25 تا 30 یورو برای هر سفر استفاده کنید .استفاده از تاکسی باعث می شود، شما در زمان نهایتا 20 دقیقه به مقصد مورد نظر خود در مرکز شهر زاراگوزا برسید.

فرودگاه های نزدیک زاراگوزا

اغلب پرواز های به فرودگاه زاراگوزا تنها یک بار در روز انجام می شود، به همین دلیل گاهی بهترین راه و مقرون به صرفه ترین راه برای مسافرت هوایی به زاراگوزا استفاده از  فرودگاه های مادرید و یا بارسلونا است ، جایی که پرواز های بسیار بیشتری دارد و تنها 3 ساعت نهایتا تا زاراگوزا فاصله دارد.

سفر به زاراگوزا از فرودگاه Madrid Barajas

وقتی از فرودگاه باراخاس مادرید تمایل دارید به سمت زاراگوزا سفر کنید باید به ایستگاه قطار Atocha RENFE بروید .خواه با تاکسی که حدود 30 دقیقه راه است و 25 یورو هزینه می گیرند و یا با مترو که 45 دقیقه راه است و 2 یورو می گیرد شما می توانید به این ایستگاه قطار برسید.

پس از آن، با قطار فوق سریع  AVE به زاراگوزا در حدود 1 ساعت 30 دقیقه حرکت کنید و هزینه ای 50 یورویی پرداخت نمایید.

گزینه ای ارزان ولی نه چندان راحت دیگر هم برای ورود به زاراگوزا از فرودگاه باراخاس مادرید وجود دارد و آن هم استفاده از خط اتوبوسی که شرکت  ALSA برنامه ریزی و مدیریت می کند و بین باراخاس  و زاراگوزا حرکت می کند و در ترمینال T4 ایستگاه دارد. طول زمان سفر با این اتوبوس ها 2 تا 3 ساعت می باشد و 15 یورو هزینه دارد.

اگر در ترمینال های T1  و T2 و T3 باشید اتوبوس هایی به رایگان شما را به ترمینال T4 نقل مکان می دهند. اتوبوس های به سمت زاراگوزا در همان محل فرودگاه توقف می کنند.در نظر داشته باشید که این اتوبوس ها اپراتور و یا باجه بلیط فروشی و یا حتی دفتر و پست اطلاعاتی ندارند و تنها راه این است که به ترمینال T4 رفته و در سمت راست خود اتوبوس های مربوط به شرکت ALSA  به سمت زاراگوزا را مشاهده کنید.

سفر به زاراگوزا از فرودگاه بارسلونا

برای سفر از فرودگاه بارسلونا به سمت باراخاس بهترین راه استفاده از قطار های نیم ساعتی RENFE C-10   که از قطارهای حومه ای بارسلون به Sants است استفاده کنید و با Sants  بروید . طول سفر با این قطارها حدود 20 دقیقه. هزینه ای 2.20 یورویی برای شما دارد.

سپس یک قطار سریع السیر  AVE  به سمت زاراگوزا بگیرید  و به این شهر سفر کنید. طول سفر  1 ساعت 45 دقیقه است و 60 یورو هزینه دارد.اگر زودتر بلیط قطار سریع السیر AVE را گرفته باشید دریافت بلیط قطار به سمت حومه های شهر برای شما رایگان خواهد بود. تنها کافی است که بلیط AVEخود را نشان دهید تا شما به رایگان سوار قطار های حومه بارسلونا شوید. اگر هم از دستگاه های خرید بلیط استفاده می کنید تنها کافی است در این دستگاه ها کد cercanías را تایپ کنید تا بلیط رایگان به شما تحویل دهد.

سفر به زاراگوزا بوسیله قطار

زاراگوزا به شبکه ریلی فوق سریع AVE متصل است. این قطار تنها در زمان 1 ساعت 20 دقیقه از مادرید تا زاراگوزا فاصله دارد و از بارسلونا در زمان 1 ساعت 30 دقیقه حدودا به زاراگوزا می رسد.

روزانه حدود 19 قطار از سمت مادرید به زاراگوزا می رسند و 12 قطار هم از بارسلونا به سمت زاراگوزا حرکت می کنند.نرخ های استفاده از قطار های سریع السیر خیلی زیاد نیست .

اگر از مادرید به سمت زاراگوزا حرکت کنید 50 یورو و اگر از بارسلون به سمت زاراگوزا سفر کنید 60 یورو هزینه بلیط می باشد. بهترین راه رزرو بلیط این قطار ها می باشد. مثلا شما اگر 15 روز زودتر بلیط این قطار ها رزرو کرده باشید حدود 60 درصد تخفیف دریافت می کنید.

یکی از ارزان ترین راه های سفر به زاراگوزا از بارسلونا استفاده از خط ریلی شرکت Regional Express است.  این قطار هر چند سرعت بالایی ندارد و به آهستگی حرکت می کند و لی در مسیر باستانی حرکت می کند ، در همه روستاهای دیدنی توقف می کند و هر روستای کوچکی را شما می توانید در مسیر خود مشاهده کنید.

در برخی از مناطق دیدنی و صنعتی و همچنین مکان هایی با چشم انداز های شگفت انگیز ایستگاه و توقف دارد و به شما این امکان را می دهد که از طول مسیر خود لذت ببرید. این سفر حدود 5 ساعت به طول می انجامد و هزینه بلیط آن 22 یورو می باشد.

سایر شهر های هم جوار زاراگوزا نیز روزانه قطارهایی را به سمت زاراگوزا روانه می کنند که از جمله مهم ترین این شهر ها می توان به شهر های Huesca, Teruel, Pamplona, Logroño, Bilbao و  Valencia اشاره کرد. تمامی قطار ها و اتوبوس هایی که وارد زاراگوزا می شوند، وارد ترمینال Deliciasمی شوند و از این ترمینال تا مرکز شهر زاراگوزا می توانید با تاکسی و یا اتوبوس های خطی در حدود 10 دقیقه و با 10 یورو سفر کنید.

سفر به زاراگوزا با اتوبوس

یک سفر از بارسلونا و یا مادرید با اتوبوس به زاراگوزا حدود 3 ساعت و 45 دقیقه زمان بر خواهد بود. شرکت اتوبوس رانی که خدمات حمل مسافر با اتوبوس را به مسافرین ارائه می کند شرکت  ALSA است . این شرکت بلیط های یک طرفه و دو طرفه به زاراگوزا را به فروش می رسانند که هزینه بلیط یک طرفه 15 یورو و بلیط دو طرفه 26 یورو می باشد.

زاراگوزا همچنین با سایر شهر های همجوار خود ارتباط اتوبوسی دارد که از جمله مهم ترین این شهر ها می توان به بیلبائو و والنسیا اشاره نمود.

همچنین این امکان مهیا شده که شما از فرانسه با خط مستقیم اتوبوس به زاراگوزا سفر کنید. راه های اصلی برای ورود از فرانسه به زاراگوزا  Lourdes, Tarbes, Pau  و  Oloron می باشند.

برای مسافرت با اتوبوس از بارسلونا به زاراگوزا همچنین می توانید از اتوبوس های شرکت Barcelona Nord هم استفاده کنید.

سفر به زاراگوزا با خودرو شخصی

زاراگوزا با اتوبان های عالی و بزرگراه های اصلی اسپانیا ارتباط بسیار خوبی دارد. برای این منظور برای رسیدن به زاراگوزا از  بزرگراه Huesca حدود یک ساعت راه ، از بزرگراه Teruel حدود 2 ساعت  راه و از بزرگراه Madrid هم حدود 3 ساعت راه می باشد.

همچنین برای رسیدن به زاراگوزا با بزرگراه عوارضی بارسلونا حدود 3.30 راه می باشد که از این بزرگراه می توانید از شهر های Pamplona و Bilbaoهم وارد زاراگوزا شوید.

ترافیک جاده ای در اطراف شهر و اتوبان های منتهی به زاراگوزا معمولا سبک است، مگر اینکه تعطیلات خاص و یا تعطیلات آخر هفته باشد.

این نکته را در نظر داشته باشید که پارکینگ های مرکز شهر معمولا رایگان نیستند . اکثر خیابان ها دارای سیستم پارکینگ متریک هستند و محدودیت 1 یا 2 ساعته دارند.

پارکینگ های زیر زمینی زیادی در سطح شهر و همه نقاط شهر به خوبی پیدا خواهید کرد که معمولا هم در این پارکینگ ها فضای کافی برای پارک خودرو می باشد و محدودیت ساعت هم تقریبا درهیچ کدام از آنها نیست.

گشت و گذار در زاراگوزا

اگر در مرکز و یا نزدیک مرکز شهر قدیمی ساکن شوید، معمولا اغلب مکان های دیدنی را می توانید پیاده بازدید کنید.

اما اگر دوست داشتید می توانید از اتوبوس هم برای گشت و گذار در شهر زاراگوزا استفاده کنید. برای این کار باید یک کارت اتوبوس خریداری کنید. این کارت ها معمولا با قیمت هفت یورو در هر باجه ای فروخته می شود. به این صورت که هزینه کارت 2 یورو و میزان شارژ کارت 5 یورو می باشد که هر بار این کارت قابل شارژ مجدد به میزان 5 یورو می باشد.

با استفاده از این کارت های اتوبوس به راحتی می توانید از همه خطوط اتوبوسی در زاراگوزا استفاده کنید، بدون اینکه محدودیتی داشته باشید. معمولا هزینه واحد برای استفاده از هر خط اتوبوس 1.35 یورو می باشد.رانندگان تاکسی هم شما را به هر مکان مورد نظرتان انتقال می دهند.

گزینه دیگر برای گشت و گذار در زاراگوزا استفاده از اتوبوس های تفریحی است. آنها بیش از یک راه برای شما برای سفر در اطراف شهر برنامه ریزی می کنند و معمولا استفاده از این اتوبوس های تفریحی متناسب با هر بودجه و هزینه ای در دسترس می باشد.

هزینه سفر با اتوبوس های تفریحی 7 یورو است که اگر کارت زاراگوزا داشته باشید، رایگان می شود. هر بلیط این اتوبوس ها را شما می توانید در تمام روز و تنها در یک روز استفاده کنید.

مکان های دیدنی اطراف زاراگوزا

Cartuja Aula Dei

یک صومعه قرن هفدهمی که با یک رانندگی کوتاه 20 دقیقه ای با خودرو یا با استفاده از خط اتوبوس 28 در شمال زاراگوزا قابل دسترسی است. در این صومعه به غیر از معماری دیدنی شما می توانید آثار زیادی را از گویا و برادران بوفه تماشا کنید. ورودی به این صومعه رایگان است  و معمولا تنها هر فرد به خواست خود می تواند به این صومعه کمک مالی انجام دهد.

Monasterio de Piedra

صومعه ای جذای  که در سال 1194 میلادی ساخته شده است . این صومعه در پارکی زیبا با آبشار ها و محوطه ای خارق العاده قرار گرفته است و با خودرو حدود 90 دقیقه تا مرکز شهر زاراگوزا فاصله دارد.

Fuendetodos

محل تولد نقاش و هنرمند برجسته فرانتسکو د گویا می باشد که در فاصله 80 دقیقه ای با خودرو از مرکز شهر قرار دارد.

Moncayo

یک منطقه کوهستانی زیبا با نماها و دیدنی های زیاد که برای رسیدن به این منطقه تقریبا 80 دقیقه تا مرکز شهر زاراگوزا باید رانندگی کنید.

Monasterio de Rueda

یک کلیسا یا صومعه رومنس که متعلق به cirtencens order می باشد.

Monasterio de Veruela

یک کلیسا یا صومعه مربوط به دوران رومنس می باشد که متعلق به cirtencens order است.علاوه بر این، مناطقی مانند  Teruel و Huesca هم هستند که به راحتی با خودرو ،قطار و اتوبوس قابل دسترسی می باشند.

ضمن اینکه مادرید و بارسلونا  نیز که سرشار از دیدنی های ناب اسپانیا هستند نیز به راحتی از زاراگوزا با خودرو ، قطار و اتوبوس و حتی هواپیما قابل دسترسی می باشند.

Aramon

یک منطقه اسکی در زاراگوزا است که تنها حدود 2 ساعت از زاراگوزا فاصله دارد. ابتدا باید به Pyrenees بروید و بعدا از آن جا به سمت منطقه اسکی بازی حرکت کنید.

مکان های دیگری هم هستند که در شهر هوسا واقع شده اند و کمتر از دو ساعت رانندگی تا این مناطق و از وسط Pyrenees قرار گرفته است. این مناطق بسیار زیبا و جذاب در دل طبیعت واقع شده اند.

برخی از این مناطق عبارتند از :

Loarre Castle

یکی از بهترین و زیباترین قلعه های رومنس در اروپا است که اخیرا از ان برای Ridley Scott’s  برای ساخت فیلم خودش به نام Kingdom of Heaven استفاده کرده اند.

Ordesa National Park

یکی از زیباترین پارک های طبیعی در نزدیکی زاراگوزا می باشد که بخصوص در پاییز به خاطر آبشار های متنوعش بسیار دیدنی است.

Lquezar

یک روستای کوچک زیبا است که در Sierra de Guara National Park قرار گرفته است.

Villanueva de Sigena

صومعه Santa María de Sigena در کنار شهر واقع شده است .در این صومعه Michael Servetus متولد شده است که کاشف گردش خون در ریه ها بوده است و در این صومعه موزه ای هم به همین موضوع اختصاص داده شده است

Zaragoza

امتیاز نوشته
Dafür wählen Sie dann einfach Ihr Bonus Konto aus und klicken dort auf Auszahlung. sowohl für Zudem stehen Ihnen nicht alle Zahlungsmittel zur Verfügung. online spielen Curacao eGaming ist eine der strengsten Aufsichtsbehörden in der Gambling Branche. mobile casino vulkan Das" "allein zeigt schon perish Glücksspiellizenz von Curacao, die Spieler völlig transparent recherchieren können. lesen sie