جشنواره گوجه فرنگی در اسپانیا

فهرست مطالب

جشنواره گوجه فرنگی در اسپانیا

بدون تردید, یکی از مشهورترین و زیباترین جشنواره هایی که هر ساله در برخی از مناطق اسپانیا برگزار می شود, جشنواره گوجه فرنگی در اسپانیا است.

 جشنواره گوجه فرنگی و یا La Tomatina را جشن مبارزه گوجه فرنگی هم می نامند. این رویداد اغلب در شهر Buñol در نزدیکی والنسیا هر ساله در چهارشنبه آخر ماه اوت برگزار می شود و قسمت مهمانی یا Partying آن اوایل هفته بعد برگزار می شود.

جشنواره گوجه فرنگی در اسپانیا از ساعت 11 صبح تا 1 بعد از ظهر برگزار می شود. این جشنواره مشهور به یکی از برجسته ترین رویداد های تقویمی تابستانی کشور اسپانیا مبدل شده است.

در این روز نه تنها هزاران نفر از مردم این شهر در این رویداد حضور پیدا می کنند بلکه از سایر شهرهای اسپانیا و گردشگران خارجی نیز به جمع مردم این کشور می پیوندند.

به همین دلیل در روز های نزدیک به برگزاری این جشنواره بسیاری از شرکت های داخلی و خارجی برای جذب توریست ها، تورهایی را برگزار می کنند. بسیار مهم است که از قبل هتل و یا محل اسکان خود را رزرو کرده باشید زیرا در این روز ها ممکن است به راحتی جایی برای اقامت پیدا نکنید.

ضمن اینکه پیشنهاد می شود علاقمندان به حضور در این مراسم جایی را برای خود رزرو کنند که در نزدیکی منطقه مرکزی که کامیون های گوجه فرنگی وارد می شوند و ازدحام جمعیت زیاد است، نباشد. داشتن مکانی در چند خیابان دورتر از محل برگزاری جشن بهترین حالت ممکن است.

تاریخچه برگزاری جشنواره گوجه فرنگی در اسپانیا

تاریخ برگزاری جشنواره La Tomatina یا جشنواره گوجه فرنگی دقیقا روشن نیست و این به دلیل وجود تئوری های مختلفی است که در این خصوص وجود دارد و اینکه ایده ها و نوشته های متفاوتی است که توضیح می دهد که چرا شهر Bunyol به بزرگترین مکان برای مبارزه با گوجه فرنگی تبدیل شده است.

با این وجود شاید قابل اعتماد ترین و مهم ترین نوشته و سند، مربوط به توضیحات و اسناد سال 1945 باشد. طبق این نوشته در این زمان سالیانه در این تاریخ رژه بزرگی توسط چهره های خیلی شاخص برگزار می شد و آنها عروسک های بزرگی را روی سر خود حمل می کردند. این رژه از وسط خیابان های Bunyol عبور می کرد.

برخی از جوانان که علاقه زیادی به این رژه داشتند سعی می کردند که به این افراد بپیوندند. در این بین یکی از جوانان پای یکی از این افراد را لگد می کند و او با ناراحتی جوان را روی دست می برد، سایر جوانان برای تلافی و اینکه دوستشان آزاد شود بوته های گوجه فرنگی را از مزرعه ای در نزدیکی آن محل و یا از مغازه سبزی فروشی موجود در نزدیکی آن محل، گوجه هایی را بر می دارند به سمت آنها پرتاب می کنند تا زمانی که پلیس از راه می رسد و آنها را متفرق می کند.

مردم شهر هم که دل خوشی از این رژه نداشتند، به این جوانان می پیوندند. این ماجرا دهان به دهان می چرخد و کم کم همه مردم از این سرگرمی لذت می برند تا جایی که در سال بعد دوباره این جوانان به همراه بسیاری دیگر از مردم شهر برای مراسم، گوجه های زیادی را آماده می کنند تا جنگ گوجه ای دیگری را راه بیاندازند.

این جنگ با شور بیشتری ادامه پیدا می کند و دوباره پلیس وارد ماجرا می شود. نهایتا این کار به گوش شورای شهر می رسد و انجام این کار ممنوع اعلام می شود.

 اما با این حال برخی از این جوانان بصورت پنهانی هر ساله باز هم این کار را ادامه دادند تا اینکه شورای شهر موافقت می کند که به عنوان یک جشنواره این مراسم برگزار شود.

این بار در هر سال تنها هدف گوجه ها رژه کنندگان نبودند بلکه به دلیل بی خطر بودن این کار، مردم خودشان را هم نشانه گرفتند و کم کم به عنوان یک رسم و جشنواره شناخته شد.

هر چند در اوایل دهه 1950 مجددا این فستیوال ممنوع شد و دلیل آن هم هدر دادن میوه ها و خسران برخی از شرکت ها بود. بسیاری از مردم برای مخالفت با این جشنواره تظاهرات کردند.

 در این تظاهرات ها تابوت هایی ساخته می شد و برای گوجه فرنگی مراسم عذاداری برگزار می کردند تا اهمیت گوجه را نشان بدهند.

اما, ریش سفیدها و شوارای شهر باز هم بعد از چند سال این فستیوال را آزاد کرد. این فستیوال توانست خیلی زود در همه اسپانیا شهرت پیدا کند.

هر چند تا قبل از سال 1970 باز هم به دلایل مخالفت افرادی مانند فرانسیسکو فرانکو این جشنواره شور و هیجان قبلی خود را نداشت، اما بعد از سال 1970 و با فوت فرانکو و کمتر شدن اعتراضات این جشنواره قوت بیشتری گرفت و با اشتیاق زیادی اجرا می شود.

جشنواره گوجه فرنگی در اسپانیا آنقدر شهرت پیدا کرد که در سال 2002 مسئولان شهری و شورای شهر مطابق تصویب لایحه ای این جشنواره را به عنوان یکی از شاخصه های جذب گردشگر معرفی کردند و اقداماتی را از این سال برای جذب توریست در این شهر انجام دادند.

این جشن در کشورهای دیگر هم به تبعیت از اسپانیا رونمایی شد. شهر تگزاس کلرادو (Colorado Texas ) در سال 1982، کشور کلمبیا در سال 2004 و کشور کاستاریکا نیز به تبعیت از اسپانیا جشن های مشابهی که اغلب به دلیل برداشت بیش از اندازه گوجه فرنگی بود برپا کردند.

آمریکا، چین، هند و برخی دیگر از کشورها هم برای برگزاری این نوع جشن اقدام کرده اند و این نشان می دهد که جشنواره گوجه فرنگی در اسپانیا این روزها یک جشنواره بین المللی شده است.

طبق نظریه دوم دلیل برگزار شدن جشنواره La Tomatina اعتراض به شهردار شهر توسط مردم با پرتاب گوجه فرنگی بوده است، برخی نیز این موضوع را شوخی بین کشاورزان و مردم می دانند که گسترش یافته و برخی واژگونی کامیون گوجه فرنگی را دلیل شروع این جشنواره می دانند.

برگزاری جشنواره گوجه فرنگی در اسپانیا یا La Tomatina

اهمیت این جشنواره, امروزه تا جایی است که بسیاری از مردم Buñol و حتی سایر شهر های اسپانیا از چند ماه قبل خود را برای برگزاری این جشن آماده می کنند. پس از سال 2002 که این جشنواره حالت توریستی و ملی پیدا کرد اهمیت آن چندین برابر شد.

مسئولان شهری خودشان برای برگزار شدن هر چه بهتر است مراسم تدابیر امنیتی و شرایط مورد نیاز را فراهم می کنند. نیروهای امنیتی در شهر چندین برابر می شوند و شهر در یک حالت آماده باش امنیتی و ایمنی قرار می گیرد.

حضور گردشگران بی شمار خارجی در این جشنواره باعث شده تا این فستیوال به عنوان یکی از بزرگترین فستیوال های جهان و یکی از منحصر به فرد ترین آنها شود. مصرف گوجه هر سال به دلیل استقبال بیشتر مردم و گردشگران بیشتر می شود تا جایی که در سال گذشته بیش از 100 تن گوجه فرنگی تنها در یک ساعت مصرف شد.

اما برگزاری این جشنواره طی اصول و مراحلی انجام می شود که در زیر ترتیب آن را با هم مرور می کنیم:

 • قبل از شروع فستیوال

قاعدتا اصلی ترین کار برای برگزاری این جشنواره با این عظمت آماده کردن 100 ها تن گوجه فرنگی است کاری که به نظر ساده می رسد ولی برای مهیا کردن این همه گوجه باید دست به دامان سایر شهرها و حتی کشورها شد و واردات گوجه در روزهای واپسین مانده به جشنواره گوجه فرنگی در اسپانیا زیاد می شود.

طبیعتا نگاهی به تاریخ نشان می دهد که شاید در سال های اول که فقط محلی ها بودند، میزان مصرف گوجه به شدت امروز نبود اما با گسترش هر ساله این جشنواره باید هر سال بر میزان مصرف گوجه افزود، هر چند در یکی دو سال اخیر ساعت برگزاری این رویداد را از دو ساعت به یک ساعت تغییر داده اند اما باز هم میزان مصرف گوجه بسیار زیاد است و همین باعث انتقادهای زیادی به این جشنواره هم شده است.

اما این تنها یکی از اقدامات اولیه برای جشنواره گوجه فرنگی در اسپانیا است. مرحله دوم بستن مغازه ها و البته به خوبی مهر و موم کردن آنها است تا اینکه گوجه ها وارد مغازه و تشکیلات آنها نشود. بسیاری از خانه ها هم این تدابیر را اجرا می کنند.

 • زمان برگزاری فستیوال

اگر به جشنواره گوجه فرنگی می روید و خواهان حضور در این مراسم دوست داشتنی هستید باید لباسی به تن داشته باشید که دیگر به آن نیازی ندارید زیرا نهایتا این لباس ها با مخلوطی از آب گوجه دیگر قابل استفاده نخواهند بود.

جشنواره ساعت 11 صبح شروع می شود و تا ساعت 1 ادامه دارد هر چند در سال های اخیر این مراسم یک ساعت طول می کشد.

مراسم به این شکل شروع می شود که برگزار کنندگان خوراکی سنتی و دوست داشتنی را در بالای cockaigne pole قرار می دهند. به زودی و با شروع مراسم و قبل از آغاز جنگ گوجه ای افرادی تلاش می کنند تا به این خوراکی ها دست پیدا کنند. قبل از اینکه این خوراکی ها به دست کسی بیفتد نباید مراسم گوجه پرانی آغاز شود.

لازم به توضیح است که cockaigne pole میله ای فلزی و بلند و باریک است که خوراکی روی آن گذاشته شده است. به منظور شروع رقابت باید فردی بتواند از این میله یا پل بالا برود و خوراکی را بردارد که در این حین ممکن است رقابتی برای بالا رفتن از آن شکل بگیرد. به دلیل باریک و بلند بودن این میله هر فردی جرات بالا رفتن از آن و برداشتن خوراکی را هم ندارد.

اما با برداشته شدن این خوراکی توسط هر فردی جنگ گوجه فرنگی آغاز می شود.

قبلا رسم بر این بود که خانواده ها بصورت تیمی با هم پیمان می بستند و یار کشی می کردند و با خانواده های دیگر رقابت می کردند اما از سالی که این جشنواره همه گیر شد هر روز بر تعداد مبارزان گوجه ای افزوده شد و همین باعث شده تا یار کشی کمتر دیده شود و آنقدر گوجه در کار نباشد که همه را بتوانید بزنید.

امروزه به این شکل عمل می شود که کامیون های گوجه از بین مردم عبور می کند و صدها نفر که قبلا مشخص شده اند از روی این کامیون ها به جمعیتی که در این مراسم حضور دارند گوجه پرانی می کنند. البته استفاده از هر گوجه ای هم مجاز نیست و باید گوجه ها به خوبی رسیده باشند تا باعث آسیب دیدن شرکت کنندگان نشوند.

اما این تازه شروع کار است چرا که شرکت کنندگان با جمع کردن گوجه هایی که پرتاب می شود شروع می کنند به همدیگر گوجه زدن و این کار آنقدر ادامه پیدا می کند که از گوجه بیچاره چیزی جز آب گوجه در کف خیابان باقی نمی ماند.

اما باز هم جمعیت شرکت کننده دست بردار نیستند و با دست آب گوجه فرنگی را روی سر و صورت هم می پاشند، دوستان خود را در آب گوجه غلط می دهند و حسابی در گوجه ها غوطه ور می شوند تا اینکه هیچ جای سالم در بدن و لباس آنها دیگر از گوجه وجود ندارد.

به دلیل تعداد زیاد شرکت کنند ها در سال های اخیر بالغ بر 100 تن گوجه فرنگی در این مراسم استفاده می شود. مطابق با آمارهای اعلام شده در سال 2015 بیش از 145000 کیلوگرم گوجه در فستیوال فقط شهر والنسیا اسپانیا استفاده شد.

 • پایان جنگ گوجه ای

با پایان زمان هر چند وقت تمام شده ولی باز هم مردم دست از شوخی و پاشیدن آب گوجه به همدیگر بر نمی دارند ولی با این حال باید خود را به دهکده اصلی شهر برنول برسانند. در این میدان جمعیت از زیر آب شیلنگ های بزرگ آتش نشانی عبور می کنند تا کمی از شر آب و پوسته های گوجه فرنگی خلاص شوند.

البته عده ای نیز به استخری در نزدیکی میدان شهر به نام los peñones می روند و در این استخر خود را شستشو می دهند و برخی به خانه های خود، برخی به حوض های آب و هر کس به هر صورتی که شده خود را خیلی زود از وجود گوجه های خلاص می کند.

افرادی که حساسیت پوستی دارند و یا آب گوجه فرنگی باعث اذیت پوست بدن شان می شود باید به همراه خود کرم مخصوص داشته باشند تا در پایان مراسم و شستشوی خودشان فورا بدن خودشان را چرب کنند تا مشکلی برای آنها به وجود نیاید.

البته در سال های اخیر موضوعات دیگری هم به جشنواره گوجه فرنگی توسط مسئولان شهری افزوده شده است تا ضمن جذاب تر کردن این مراسم و توریستی تر شدن مراسم لذت مردم نیز تکمیل شود. در این مراسم به همین دلایل می توانید انواع رقص ها، موسیقی های زنده و کنسرت ها، شعبده بازی و شیرین کاری، آتش بازی و … را هم مشاهده کنید.

محدودیت ها و قوانین سفت و سخت مسابقه که باید رعایت شود:

وقتی سخن از جنگ باشد, حتی جنگ گوجه فرنگی ممکن است در آن آسیب هایی هم وجود داشته باشد. این جشنواره نیز در طول سال ها با آسیب ها و مشکلاتی جسمانی برای برخی همراه بود که باعث شد هم زمان با جهانی شدن این مراسم و اعلام توریستی این مراسم قوانینی سر سختانه برای آن برنامه ریزی و اجرا شود.

شورای شهر برنول, به عنوان قانون گذار و پلیس و برخی از نمایندگان به عنوان ناظر این قوانین هستند و به شدت در راستای سلامت شرکت کنندگان قوانین را اجرا می کنند. به همین دلیل خاطیان یا از مراسم اخراج می شوند و یا حتی ممکن است شامل جریمه و زندان هم بشوند.

از جمله مهم ترین قوانینی که وضع شده است می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • گوجه ها باید کاملا رسیده و حتی کمی له شده باشند و نباید از گوجه های کال و یا سایر میوه ها برای پرتاب استفاده شود.
 • به هیچ عنوان هیچ فردی حق استفاده از شی و یا هر چیزی غیر از گوجه فرنگی را ندارد.
 • کامیون ها باید در فاصله ایمن با جمعیت حرکت کنند و جمعیت هم حق ورود به محل حرکت کامیون ها را ندارند.
 • پلیس به عنوان ناظر اگر موردی را تذکر داد باید رعایت شود.
 • انجام کارهای خطرناک در حین برگزاری مراسم ممنوع است. مانند گرفتن سر شرکت کننده ای زیر آب گوجه ها.
 • کسی حق ندارد لباس کسی را پاره و یا از تن او خارج کند.
 • حق پوشیدن لباس آستین کوتاه و تی شرت ندارید.
 • گوجه ها باید قبل از برگزاری مسابقه کمی له شده باشند.
 • در زمانی که صدای دومین شلیک توپ هوایی شنیده شد هیچ کس حق ادامه مبارزه را ندارد و باید همه دست کشیده و برای شستشوی خود اقدام کنند.

برگزاری جشنواره گوجه فرنگی در سال 2017

در سال 2017 بیشترین آمار شرکت کننده در جشنواره گوجه فرنگی ثبت شد. در این سال بالغ بر 22000 نفر در مراسم حضور داشتند و بیش از 150 تن گوجه مصرف شد. مراسم سال 2017 بدون تردید یکی از بهترین مراسم این جشنواره در طول سال های برگزاری و یکی از مهیج ترین جشنواره های سال 2017 بود.

مطابق با آمار, به غیر از شرکت کننده هایی که از سایر شهرهای اسپانیا به این مراسم آمده بودند از کشورهای آمریکا، انگلیس و ژاپن بیشترین توریست در این مراسم حضور داشتند. بنابر تصمیم شورای شهر برنول تمامی مسافران و توریست ها در این سفر به عنوان شهروند پذیرفته شده تا در صورت نیاز به خدمات درمانی و شهروندی به راحتی و با هزینه مناسب بتوانند از آن بهره مند شوند.

یکی از تفاوت های آشکار برگزاری امسال جشنواره گوجه فرنگی تلاش شرکت کنندگان برای گرفتن ویدئو و عکس های سلفی و یا عکس یادگاری بود. گردشگران با تجربه تر لیوان و یا ظروفی با خود داشتند تا راحت تر بتوانند آب گوجه های له شده را بر دارند و به دیگران بپاشند.

مردمی که در این مراسم فقط تماشاچی بودند هم از دیدن این مناظر لذت می برند و برخی از مردم محلی توریست ها را به خانه های خود برده بودند تا بدون اینکه بهره ای از این گوجه ها ببرند و از فاصله دور تر از  مراسم لذت ببرند. برخی روی زمین دراز می کشیدند و عمدا خود را در تیر رس دیگران قرار داده بودند و لذت بسیار زیادی را شرکت کنندگان تجربه کردند.

خوشبختانه در مراسم امسال کسی آسیب ندید و همه در کمال امنیت و شادی جشن را به اتمام رساندند که این نشان از بلوغ این جشنواره دارد.

مکان و هزینه های برگزاری جشن گوجه فرنگی در اسپانیا

هر چند هنوز هم دهکده برنول به عنوان اصلی ترین مکان برای برگزاری جشن گوجه فرنگی شناخته می شود و با شکوه ترین جشنواره در این محل برگزار می شود  و در سال های اخیر این جشنواره در مکان های دیگری نیز در اسپانیا برگزار می شود.

این جشنواره در آخرین چهارشنبه ماه آگوست برگزار می شود. برای رسیدن به برنول باید به والنسیا بروید. برای رسیدن به والنسیا هم از قطارهای بارسلونا و هم از قطارهای مادرید می توانید استفاده کنید ضمن اینکه اتوبوس از همه شهر های اسپانیا و برخی دیگر از شهر های اروپایی به والنسیا وجود دارد.

از والنسیا نیز به راحتی با اتوبوس و یا سایر انواع وسایل حمل و نقل عمومی می توانید به شهر برنول حرکت کنید. بخصوص در زمان برگزاری این جشنواره بسیاری از وسایل حمل و نقل عمومی برای رساندن توریست ها به برنول در آمادگی کامل هستند اما بهترین راه برای رسیدن به برنول قطار شهری و یا اتوبوس است.

بر خلاف همه جشنواره های دیگر که در اسپانیا و یا اروپا برگزار می شود و عمدتا نیاز به خرید بلیط و هزینه ای ندارد برای حضور در جشنواره برنول به دلیل استقبال فوق العاده ای که از این جشنواره می شود باید بلیط تهیه کنید.

تورها و شرکت های خدمات گردشگری زیادی در داخل و خارج از اسپانیا با تهیه مکان و وسیله حمل و نقل عمومی برای سفر به برنول کار تهیه بلیط حضور در جشنواره را هم برای مسافران خود عهده دار می شوند و در کنار آن به مسافران خدمات دیگری مانند شهر گردی، صبحانه و یا عکس برداری را هم می رسانند.

نکته بسیار مهمی که باید در نظر داشته باشید شلوغی و ازدحام زیاد جمعیت در این روز در برنول است. بیشتر مسافرخانه ها و هتل ها و یا انواع مکان های اقامتی دیگر از قبل رزرو شده اند و معمولا جای خالی برای اقامت پیدا نمی شود. به همین دلیل ضروری است که اگر دوست دارید در این جشنواره حضور داشته باشید از قبل بلیط خود را رزرو کنید.

معمولا یک تور سه روزه به برنول برای حضور در جشنواره و بعدا دیدن جاذبه های شهری حدود 170 یورو هزینه دارد که البته این بصورت میانگین می باشد و در صورت انتخاب هتل بهتر و یا امکانات راحت تر باید به نسبت هزینه بالاتری هم پرداخت شود.

 به این هزینه ها البته باید هزینه حضور در فستیوال را هم اضافه کنید که حدود 10 یورو می باشد.

 • رسانه ها

همیشه آثار تاریخی مشهور و یا جاذبه های پر طرفدار به راحتی پای خود را به سینما و رسانه ها باز می کنند و این شامل حال جشنواره گوجه فرنگی هم بوده است. در سال 2011 در یک فیلم هندی به نامIJun Jun قسمت هایی از این جشنواره دیده شده و در فیلم آمریکایی We Need to Talk About Kevin نیز شخصیت اصلی داستان قسمتی را در این جشنواره سپری می کند.

در سینمای اسپانیا هم در فیلم هایی مانند فیلم Masala کار به تصویر کشیدن این جشنواره انجام می شود. یا مثلا در فیلم Walking on Sunshine با وجود اینکه یک فیلم ایتالیایی است باز هم تصاویر جشنواره گوجه فرنگی برنول دیده می شود.

ضمن اینکه هر ساله روزنامه ها و جراید مختلف به پوشش کامل این رویداد می پردازند و خبرهای زیادی را بصورت زنده و یا گزارشات مفصلی را بصورت تفسیری از این رویداد چاپ می کنند.

نکاتی که باید در مورد جشنواره گوجه فرنگی بدانید

 • اصلا در خصوص میزان هزینه و مصرف گوجه نگران نباشید و این موضوع را به مردم شهر برنول و یا والنسیا گوشزد نکنید. آنها خودشان از شما به این موضوع واقف ترند ولی برای جشنواره خود احترام زیادی قائل هستند و این جشن را به هر قیمت بر پا می کنند.
 • ایالت خود مختار Extremadura ایالتی است در اسپانیا که اقتصادش مبتنی بر محصولات کشاورزی است. جالب است بدانید بیشتر گوجه های این جشنواره توسط کشاورزان این منطقه تهیه می شود و به همین دلیل خود به نوعی برای بهبود اقتصادی این ایالت مهم است.
 • پس از اتمام جشنواره می توانید با استفاده از انواع وسایل و تجهیزات تهیه شده در سطح شهر مانند حوض ها و فواره ها و یا ماشین های آتش نشانی خود را شستشو دهید.
 • جشنواره گوجه فرنگی برنول بزرگترین جشنواره مواد غذایی در جهان نامیده می شود.
 • اختصاص بلیط برای جشنواره به دلیل نیاز به کنترل جمعیت می باشد. در سال های اخیر تعداد شرکت کنندگان به قدری زیاد شده بود که برگزاری مراسم با مشکل روبه رو می شد به همین دلیل برای اینکه هم درآمد زایی شود و هم جمعیت کنترل شود بلیط فروشی تصویب شد. در این مصوبه تعداد شرکت کنندگان 20 هزار نفر تعیین شده و تنها به همین تعداد بلیط فروخته می شود. برای اینکه شانس داشتن یکی از این بلیط ها را داشته باشید باید زود اقدام کنید.
 • جشنواره گوجه فرنگی یک جشنواره تفریحی است و در راستای بالا بردن روحیه مردم انجام می شود و هدف سیاسی و یا مذهبی خاصی ندارد.
 • بسیاری از شرکت کنندگان در مراسم معتقدند که آب گوجه فرنگی برای سلامت پوست و مو مفید است و ضد عفونی کننده است.
نکاتی که باید رعایت کنید:
 • جمعیت در این جشنواره زیاد است و شتاب و عجله و بالا و پایین پریدن هم زیاد است بنابراین باید از کفش مناسب برای حضور در مراسم استفاده کنید و به هیچ عنوان دمپایی نپوشید.
 • معمولا شرکت کنندگان لباس هایی را به تن می کنند که دیگر نیاز ندارند زیرا بعد از برپایی جشن امکان استفاده از لباس ها دیگر نیست.
 • توصیه می شود در زمان برگزاری جشن از عینک مخصوص استفاده کنید تا به چشمان شما آسیب نرسد.
 • گوشی و وسایل گران قیمت خود را به همراه نداشته باشید
 • از دوربین های عکاسی ضد آب استفاده کنید.
 • حتما دستمال و یا حوله تمیز به همراه داشته باشید تا بتوانید در پایان مراسم خود را تمیز کنید.
 • به نقل از بسیاری از گردشگران در زمان برگزاری مراسم هتل ها و مسافرخانه ها خیلی امنیت ندارند و بهتر است خیلی به آنها امیدوار نباشید. بهتر است از هتل های شهر های دیگر مانند والنسیا استفاده کنید و تنها در روز برگزاری جشنواره به این شهر با کمترین میزان اشیا قیمتی و پول وارد شوید.
 • خوشبختانه تا امروز گوجه فرنگی ها باعث آسیب و یا جراحت فردی نشده اند و گزارشی در این خصوص وجود ندارد.
 • اگر نسبت به آب گوجه فرنگی حساسیت دارید بهتر است در این جشنواره شرکت نکنید. ضمن اینکه حتی افراد سالم هم در صورت مواجهه زیاد با آب گوجه فرنگی دچار حساسیت پوستی و خارش می شوند. پس بهتر است کرم مخصوص با خود همراه داشته باشید.

 

شرکت کارامون, با سالها تجربه و وجود افرادی با تجربه و حاذق در اسپانیا و ایران, مفتخر است که اطلاعات دقیق و کامل  در مورد اسپانیا و  اقدام ویزاهای مختلف کشور اسپانیا را به صورت حضوری و تلفنی به شما متقاضی عزیز اراِیه نماید.

Buñol

امتیاز نوشته
Dafür wählen Sie dann einfach Ihr Bonus Konto aus und klicken dort auf Auszahlung. sowohl für Zudem stehen Ihnen nicht alle Zahlungsmittel zur Verfügung. online spielen Curacao eGaming ist eine der strengsten Aufsichtsbehörden in der Gambling Branche. mobile casino vulkan Das" "allein zeigt schon perish Glücksspiellizenz von Curacao, die Spieler völlig transparent recherchieren können. lesen sie