تحصیل در مدارس اسپانیا

تحصیل در مدارس اسپانیا

فهرست مطالب

سیستم آموزشی اسپانیا

سیستم آموزشی اسپانیا در مورد گذراندن مقاطع ابتدایی و متوسطه اجباری است و هیچ عذر و توجیهی را در مورد عدم گذراندن این مقاطع نمی پذیرد. در مورد تحصیلات در پایه های بالاتر شما باید ابتدا تسلط کافی بر روی زبان اسپانیایی داشته باشید و از فرهنگ و قوانین کشور اسپانیا مطلع باشید. مدارک مورد نیاز برای تحصیل در مدارس ابتدایی و دبیرستان در اسپانیا به شرح موارد زیر است:

 1. داشتن مدرک معتبر از مدارس معتبر و یا مراکز معتبر از کشور مادری
 2. اخذ تاییدیه برای مدارک تحصیلی شما در کشور مادری که توسط ادارات و مراکز آموزشی اسپانیا باید انجام شود. این فرایند به صورتی است که شما باید اسناد و مدارک خود را ارائه دهید و پس از بررسی های دقیق تاییدیه خود را دریافت کنید و به مراکز آموزشی ببرید تا بتوانید در مدارس و دانشگاه ها مشغول به ادامه تحصیل شوید.
با مشاهده ی فیلم کوتاه زیر با خدمات ویژه بخش تحصیلی شرکت کارامون در اسپانیا بیشتر آشنا شوید.
عنوان فیلم : خدمات ویژه بخش تحصیلی شرکت کارامون در اسپانیا

 

تحصیل در مدارس ابتدایی اسپانیا

مقطع تحصیلی اجباری یا آموزش پایه یا EGB از سن شش سالگی در کلیه ی مدارس ابتدایی آغاز می شود و شش سال به طول می انجامد. مقطع ابتدایی به سه دوره تقسیم می شود. اولین دوره سال یک تا دو، دومین دوره سال سه تا چهار و سومین دوره سال پنج و شش آموزش را شامل میشوند. دوره ابتدایی شامل دروس علوم طبیعی و اجتماعی پایه ( دانش متوسط ) اسپانیایی (زبان)، ادبیات، ریاضیات، هنر ( مجسمه سازی و نقاشی) تربیت بدنی و زبان خارجی ( معمولا انگلیسی یا فرانسوی) میشود که از دوره دوم اجباری هستند. برخی از مدارس دولتی ممکن است پس از سال ششم نیز دوره های آموزشی زبان انگلیسی خود را ادامه دهند.

دین کاتولیک, یکی از دروس اختیاریست که هنگام شروع مدارس از والدین در خصوص تمایل یا عدم تمایل آنها به شرکت فرزندشان در این کلاس سوال می شود. برخی دیگر از دروس جایگزین شامل ریدینگ، اخلاقیات و یا تئاتر می شوند. طبق اصلاحات آموزشی جدید (LOE) تمامی دانش آموزان هر روز زمان کافی برای مطالعه خواهند داشت و دانش آموزان دوره سوم تحصیل ( سال 5 و 6 ) یک درس جدید نیز، مانند آموزش شهروندی، خواهند داشت که طی آن ارزش های اخلاقی و اجتماعی مانند برابری جنسیتی و مراقبت از محیط زیست به آنها آموزش داده می شود.

آزمونها

در بیشتر مدارس، دانش آموزان هر ساله سه آزمون ارزیابی خواهند داشت. اگر کودکی نتواند در یکی از دوره های تحصیلی خود نمره کافی کسب کند ممکن است لازم باشد آن سال تحصیلی را مجددا بگذراند، مگر اینکه در پاییز بتواند پیشرفت تحصیلی قابل توجهی از خود نشان دهد ( بسیاری از مدارس دولتی و خصوصی طی تعطیلات تابستان برای این دسته از دانش آموزان کلاس های تقویتی برگزار می کنند تا از لحاظ سطح علمی به سایر همکلاسیان خود برسند.) حین تصمیم گیری در خصوص تکرار یا عدم تکرار یک سال تحصیلی نظر معلمان، مربیان و تیم روانشناسی آموزشی مورد بررسی قرار خواهد گرفت. دانش آموزان نیازی به تکرار بیش از یک سال تحصیلی در دبستان نخواهند داشت.

تحصیل در دبیرستان های اسپانیا

گذراندن مقطع تحصیلی دبیرستان، قانونی بود که در سال 1990 برای تمامی دانشجویان 12 تا 16 سال وضع شد. در این مقطع تحصیلی دانش آموزان در زمینه های تخصصی تر آموزش می بینند و برای تعلیمات حرفه ای و شغلی آماده می شوند. چهار سال تحصیل اجباری در مقطع دبیرستان، به دو دوره دو ساله تقسیم میشود و واحدهای درسی این مقطع شامل تعدادی دروس اجباری و تعدادی دروس اختیاری هستند. دروس اجباری در سه سال اول شامل یک برنامه آموزشی متشکل از 6 درس میشود ( در مناطقی که زبان آنها مختص به همان محل است تعداد این دروس به 7 عدد می رسد).

دروس اجباری، دروس علوم طبیعی، زبان اسپانیایی، ادبیات، تاریخ و جغرافی، ریاضیات، تربیت بدنی و زبان خارجی را شامل میشود. دانشجویان دو درس دیگر را از بین دروس علوم اجتماعی و اخلاقی ( آموزش شهروندی)، هنر، موسیقی، علوم کامپیوتر و زبان خارجی انتخاب می کنند. در سال چهارم، شش درس اجباری وجود دارد ( زبان اسپانیایی و ادبیات، ریاضیات، علوم اجتماعی، زبان خارجی، تربیت بدنی، اخلاقیات و آموزش مدنی ) و دانشجویان می بایست از بین این دروس سه عدد را انتخاب کنند: زیست شناسی و زمین شناسی، هنرهای زیبا و هنرهای بصر، فیزیک و شیمی، علوم کامپیوتر، لاتین، موسیقی، زبان دوم و فناوری. طی چهار سال تحصیل، دین کاتولیک نیز یکی از دروسی است که دانشجویان می توانند به اختیار خود در آن شرکت کنند.

مانند مدارس ابتدایی، در صورتی که دانش آموزی در آزمون نهایی یکی از دروس نمره قبولی کسب نکند، می بایست مجددا آن درس را تکرار کند. دانش آموزانی که در آزمونهای پایان سال در سه درس یا بیشتر نمره تجدیدی کسب کنند می بایست مجددا آن سال تحصیلی را تکرار کنند و یا در ترم پاییز آن دروس را مجددا بگذرانند.توجه داشته باشید که دانشجویان نیازی به تکرار بیش از دو سال از دبیرستان نخواهند داشت. LOE می تواند به دانشجویان در این زمینه کمک کنند که یک سال تحصیلی کامل را از دست ندهند.

تمامی دانش آموزان دروس مشابهی را پشت سر می گذراند. به دانش آموزانی که استانداردها و معیارهای لازم را ندارند یک دیپلم دبیرستان ( فارغ التحصیلی از مقطع دبیرستان) داده می شود و به آنها اجازه می دهد برای اخذ دیپلم baccalaureate و یا شرکت در یک دوره آموزش تخصصی حرفه ای اقدام کنند. این مدرک برای بسیاری از مشاغل موجود در این کشور یکی از پیش نیاز ها و شرایط لازم به شمار می رود.

دانشجویانی که بین 16 تا 21 سال سن دارند و دو سال از 4 سال دبیرستان را مجددا تکرار کرده اند و یکی از سالها را پاس نکرده اند، می توانند در برنامه های آموزش مهارت های حرفه ای و تخصصی شرکت کنند. هدف این دسته از برنامه ها این است که به این دانشجویان امکان اخذ مدرک دیپلم دبیرستان و یا هر مدرک دیگری داده شود که به واسطه آن بتوانند شغلی پیدا کنند.

سطوح آموزشی 

بیشتر کودکان اسپانیایی تحصیلات خود را با رفتن به مهدکودک یا پیش دبستانی در سنین سه تا چهار سال ( در بسیاری از مناطق از 3 سالگی میباشد) آغاز می کنند. تحصیل اجباری یا آموزش پایه یا EGB در سن شش سالگی کودک و در مدارس ابتدایی از سر گرفته می شوند. در 12 سالگی ( معادل سال هشتم در انگلستان و سال ششم در آمریکا) دانش آموزان مقطع متوسطه اجباری یا ESO خود را آغاز میکنند که تحصیل در آن 4 سال طول میکشد.

در سن 16 سالگی، در صورت اتمام سال چهارم تحصیل، دانشجویان یک مدرک تحت عنوان مدرک فارغ التحصیلی از مقطع متوسطه دریافت میکنند که از طریق آن می توانند وارد مقطع دبیرستان شوند که راهیست برای ورود به دانشگاه. در 16 سالگی، دانش آموزان می توانند به مدارس فنی و حرفه ای بپیوندند و در زمینه شغلی به خصوصی آموزشات لازم را دریافت کنند.

یکی از نقدهای کلی که از جانب اتباع خارجی به سیستم مدارس دولتی کشور اسپانیا وارد شده است, کمبود فعالیت های فوق برنامه ای مانند ورزش، موسیقی، تئاتر و صنایع دستی می باشد. مدارس دولتی، باشگاه یا انجمن های ورزشی ندارند و در صورتی که دانش آموزان علاقه مند به انجام ورزش های تیمی باشند، می بایست در انجمن های محلی خود این کار را انجام دهند. با این وجود، انجمن های ورزشی به صورت مداوم برنامه ها و فعالیتهایی را برای علاقه مندان برگزار میکنند. هزینه این فعالیت ها بسیار پایین است و بعد از ساعات مدرسه برگزار میشوند.

مدارس دولتی در اسپانیا

 تحصیل در مدارس دولتی اسپانیا در مقطع متوسطه، نسبت به سایر سیستم های رایج در کشورهایی مانند آمریکا و انگلستان متفاوت است.

تحصیل در مدارس ابتدایی و دبیرستان اسپانیا در سال های اخیر دستخوش تغییراتی اساسی شده اند و اکنون سطحی مشابه سایر کشورهای اروپایی دارد. ارائه آموزش و تحصیل همگانی یکی از وظایف وزارت آموزش و علوم است، اما با این وجود در حال حاضر 17 اجتماع مستقل در این کشور سیستم های آموزشی مختص به خود را دارد ( از جمله تحصیلات عالی ) و مسئولیت این امر را خود بر عهده دارند.

تحصیل عمومی در اسپانیا

تحصیل عمومی رایگان است اما به طور کلی والدین می بایست بابت خرید کتابهای درسی هزینه هایی را پرداخت کند اما در برخی از مناطق (آندالوسیا، آراگون، کانتابری، کاستیا لا مانچا، کاتالونی، گالیسیا و لا ریوجا) رایگان آنها را در اختیار دانش آموزان می گذارند یا در برخی مواقع شورای شهر ممکن است خرید لوازم مدرسه یا شرکت در فعالیت های فوق برنامه مانند ورزش، هنر و صنایع دستی را به طور کامل و یا بخشی از آن را به عهده بگیرد.

دانش آموزان معمولا به نزدیکترین مهدکودک های محل زندگی خود فرستاده می شوند اما ممکن است لازم باشد برای رفتن به مدارس مقطع متوسطه مسافت های طولانی ای را طی کنند ( در این موارد اتوبوس برای آنها می گذارند).

مدارس عمومی در کشور اسپانیا، هرساله مبلغی را از دانش آموزان دریافت می کنند. در این مدارس جایگاه هر نفر بر اساس زمان ثبت نام وی مشخص می شود و ثبت نام زودتر به منزله داشتن جایگاه بهتر است. مدت زمان ثبت نام معمولا دو ماه طول می کشد و ابتدای هر سال تحصیلی انجام میشود. به عنوان مثال در فوریه – مارس و آپریل – می، اما ممکن است زمان ثبت نام در هر بخش از کشور متفاوت باشد.

هر مدرسه، تاریخ دقیق ثبت نام را به صورت مستقل اعلام میکند. فرایند ثبت نام نیز بستگی به سن فرزند شما خواهند داشت اما ممکن است لازم باشد که فرزندتان در یک مصاحبه و در مواردی بسیار نادر در یک آزمون شرکت کند. برای ثبت نام یک کودک در یکی از مدارس عمومی کشور اسپانیا می بایست مدارک زیر را ارائه دهید:

 • شناسنامه یا پاسپورت ( اصل و کپی) فرزندتان همراه با ترجمه رسمی آن به زبان اسپانیایی ( در صورت لزوم ) و پاسپورت والدین ( اصل و کپی )
 • تست واکسن
 • مدارک محل برای سکونت
 • بررسی و تصدیق اعتبار ( مطلب پایین صفحه را مطالعه کنید)
 • دو قطعه عکس پاسپورتی ( برای کارت شناسایی دانش آموز و تکمیل پرونده دانش آموز)

شرایط تحصیل در مدارس اسپانیا

در صورتی که علاقه مند به تحصیل در مدارس اسپانیا و بهره گیری از سیستم آموزشی این کشور هستید، می بایست مراحل زیر را انجام دهید. در خصوص سطوح آموزشی مختلفی که در این کشور وجود دارد اطلاعات کسب کنید و با سیستم آموزشی کشور خودتان تطبیق دهید. در مورد فرصت های آموزشی، شرایط مخصوص پذیرش در هر مقطع تحصیلی، میزان رسمی بودن آموزشات، مدرکی که در پایان مقطع تحصیلی به شما تعلق می گیرد و همچنین آینده حرفه ای و شغلی مدرک اخذ شده اطلاعاتی کسب کنید.

 • با زبان اسپانیایی ( و یا زبان رسمی مکانی که قصد تحصیل در آن را دارید) آشنایی داشته باشید تا بتوانید با موفقیت رشته تحصیلی خود را پشت سر بگذارید.
 • در صورت لزوم، مدارک و تاییدیه رسمی مقاطع تحصیلی پیشین خود را به همراه داشته باشید.
 • در مورد تقویم پذیرش در رشته مدنظر و همچنین مدارکی که می بایست ارائه دهید، اطلاعات کافی داشته باشید.
 • با مرکز آموزشی که قصد تحصیل در آن را دارید ( تجهیزات، خصوصی بودن یا عمومی بودن، شرایط مربوط به تحصیل در آن، و غیره) آشنایی داشته باشید.
 • در صورت لزوم، در آزمون های لازم شرکت کنید تا امکان تحصیل در رشته مدنظرتان برای شما فراهم شود.
 • در تقویم آموزشی مشخص شده فرایند پذیرش خود را انجام دهید

تمامی این اطلاعات می تواند از طریق مشاورین آموزشی موسسه محل تحصیل تان در اختیار شما قرار بگیرد. شما می بایست این نکته را در نظر داشته باشید که فرایندهای پذیرش در هر یک از رشته ها بسته به شهر و محل تحصیل می تواند متفاوت باشد. به همین علت است که پیگیری مستقیم از طریق دانشگاه مد نظرتان اهمیت زیادی دارد.

قوانین مربوط به تحصیل اتباع خارجی در مدارس اسپانیا

طبق قانون 2000/4، یازده ژانویه در مورد حقوق و آزادی اتباع خارجه در کشور اسپانیا و یکپارچگی اجتماعی آن ها، اتباع خارجی از حق تحصیل برخوردارند. طبق ماده 9 این قانون، حقوق زیر نیز در زمینه تحصیل در مدارس ابتدایی و دبیرستان اسپانیا برای این دسته از افراد در نظر گرفته شده است:

ماده 9. حق تحصیل

اتباع خارجی زیر 16 سال حق برخورداری از تحصیل را دارند که این حقوق شامل دسترسی به آموزشات پایه، رایگان و اجباری می شود. اتباع خارجی زیر 18 نیز امکان تحصیل در مقطع دبیرستان را نیز دارند. این حق شامل اعطای مدرک آکادمیک مرتبط و همچنین دسترسی به نظام عمومی بورسیه ها، کمک هزینه تحصیل در اسپانیا تحت شرایطی مشابه شرایط مربوط به شهروندان اسپانیایی می شود. در صورتی که شخصی طی سال تحصیلی خود در مدرسه به سن 18 سالگی برسد، این حقوق تا زمان اتمام سال تحصیلی در مورد وی اجرا میشود.

اتباع خارجی که بیش از 18 سال سن دارند و در کشور اسپانیا زندگی می کنند، طبق قوانین و مقررات آموزشی، از حق تحصیل برخوردار خواهند بود. در هر صورت، اتباع خارجی بالای 18 سال که ساکن این کشور هستند از حق دسترسی به مقاطع آموزش عالی و اخذ مدرک تحصیلی دانشجویی و همچنین دسترسی به نظام بورسیه دولتی برخوردارند و از همان شرایطی پیروی می کنند که برای شهروندان اسپانیایی وجود دارد.

مسئولین دولتی شرایطی را ایجاد میکنند که اتباع خارجی بتوانند آموزشاتی را دریافت کنند که در راستای یکپارچه سازی اجتماعی بهتر آنها عمل کند. اتباع خارجی که در کشور اسپانیا سکونت دارند و فرزندشان زیر شش سال ( سن رفتن به مدرسه) سن دارد, می بایست از طریق ارائه گزارشی که از جانب مسئولین منطقه ای صادر می شود، درخواست تمدید اقامت و یا درخواست اخذ اقامت بلند مدت کنند.

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش در مدارس اسپانیا

مدارس عمومی در کشور اسپانیا، هرساله مبلغی را از دانش آموزان دریافت می کنند و جایگاه هر نفر بر اساس زمان ثبت نام وی مشخص می شود و ثبت نام زودتر به منزله داشتن جای بهتر است. مدت زمان ثبت نام معمولا دو ماه طول می کشد و ابتدای هر سال تحصیلی انجام میشود.

به عنوان مثال در فوریه – مارس و آپریل – می، ثبت نام مدارس انجام می شود. اما ممکن است این زمان بندی در هر منطقه متفاوت باشد. هر مدرسه، تاریخ دقیق ثبت نامش را اعلام میکند. فرایند ثبت نام نیز بستگی به سن فرزند شما خواهند داشت اما ممکن است لازم باشد که فرزندتان در یک مصاحبه و یا یک آزمون ورودی شرکت کند.

توجه داشته باشید که برای ثبت نام یک کودک در یکی از مدارس عمومی کشور اسپانیا می بایست مدارک زیر را ارائه دهید:

 1. شناسنامه یا پاسپورت ( اصل و کپی) فرزندتان همراه با ترجمه رسمی آن به زبان اسپانیایی ( در صورت لزوم ) و پاسپورت والدین ( اصل و کپی )
 2. تست واکسن
 3. ارائه مدرکی دال بر داشتن محلی برای سکونت
 4. بررسی و تصدیق اعتبار
 5. دو قطعه عکس پاسپورتی ( برای کارت شناسایی دانش آموز و تکمیل پرونده دانش آموز)

در صورتی که فرزند شما قصد شروع سال سوم دبیرستان را در یکی از مدارس کشور اسپانیا دارد می بایست گواهی ارائه دهید که نشان دهد مدارک فرزندتان توسط وزارت آموزش کشور اسپانیا به تایید رسیده است. این فرایند تحت عنوان تصدیق اعتبار یا تاییدیه شناخته میشود.

شما ملزم به تکمیل فرم رسمی که توسط وزارت به شما ارائه میشود، خواهید بود. این فرم در کنسولگری و سفارت اسپانیا موجود است و همچنین می توانید آن را مستقیما از وزارت آموزش و علوم دریافت کنید. این فرم در بخش Official Titles and Homologation وب سایت وزارت نیز قابل دسترسی است. این فرم “فرم رسمی” نام دارد. همچنین می بایست نتایج مدرسه و یا آزمونهای ارزیابی فرزندتان را ارائه دهید.

در صورت امکان، این فرایند را می بایست قبل از رسیدن به اسپانیا تکمیل کنید. چرا که ممکن است فرزند شما قبل از رسیدن مدارک رسمی و مهر شدن آنها در وزارت آموزش اسپانیا در مدرسه پذیرش نشود. این فرایند ممکن است تقریبا سه ماه طول بکشد. در صورتی که برگ تاییدیه وزارت را در دست داشته باشید، فرزند شما به احتمال زیاد در پذیرش مدرسه مشکلی نخواهد داشت.

چنانچه قصد اخذ تابعیت و اقامت اسپانیا را دارید و تمایل دارید که از شرایط تحصیل در مدارس اسپانیا به صورت دقیق و کامل مطلع شوید, با مشاورین ما در شرکت کارامون در ارتباط باشید تا به روزترین اطلاعات را در اختیار شما قرار دهند.

امتیاز نوشته
Dafür wählen Sie dann einfach Ihr Bonus Konto aus und klicken dort auf Auszahlung. sowohl für Zudem stehen Ihnen nicht alle Zahlungsmittel zur Verfügung. online spielen Curacao eGaming ist eine der strengsten Aufsichtsbehörden in der Gambling Branche. mobile casino vulkan Das" "allein zeigt schon perish Glücksspiellizenz von Curacao, die Spieler völlig transparent recherchieren können. lesen sie