ازدواج در اسپانیا

فهرست مطالب

 

امروز ما قصد داریم در این مقاله نگاهی به سنت زیبای ازدواج در اسپانیا داشته باشیم. سنتی با پشتوانه فرهنگی عظیم و جذاب و در عین حال بسیار ساده و پر از عشق.

برگزاری رویداد ازدواج در سراسر دنیا همیشه همراه با لذت و خوشی است و هر کشور بسته به فرهنگ و خواستگاه خود تنوع زیادی در این مراسم دارد و از جاذبه های هر کشور ، می توان به مراسم های مختلف آن کشور که یکی از آنها ازدواج و عروسی است، اشاره کرد.

یکی از جذابیت های ازدواج در کشوری مانند اسپانیا دو قطبی شدن این مراسم است. یعنی عروس و داماد از دو فرهنگ و یا دو کشور متفاوت هستند.

 اگر شما هم به یکی از این عروسی ها دعوت شوید و خواهان دیدن پیوند دو نفر مثلا انگلیسی با اسپانیایی باشید، شاید برایتان جذاب باشد که این نوع عروسی به چه صورت برگزار می شود و چه اتفاقاتی در انتظار شما است.  اگر می خواهید با رسم و رسوم اسپانیایی ها بیشتر آشنا شوید، در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

خواستگاری کردن

پیشنهاد ازدواج در هر حالتی که مطرح شود، یکی از به یاد ماندنی ترین لحظات زندگی یک زن است. زیرا خانم ها همواره در طول زندگی خود شاهزاده ای را تصور می کنند که با اسب و یا سوار بر جارو با پیشنهادی خیره کننده برای ازدواج به سمت آنها خواهد آمد.

وجود فیلم های عاشقانه و سطح بالا این فشار را بر دوش آقایان بیشتر کرده است و پیشنهاد ازدواجشان باید بصورت خاص و رمانتیک مطرح شود. این موضوع در اسپانیا هم بسیار رواج پیدا کرده است.

صرف نظر از اینکه چطور دو نفر همدیگر را ببینند و از هم خوششان بیاید، اغلب در اسپانیا مرد به خواستگاری زن می رود. در این حالت در هر منطقه و شهری مراسم به روش سنتی و یا به روش های جدید و نوین برگزار می شود و روش خاصی نمی توان دقیقا برای این مراسم تعریف کرد.

در حال حاضر، در اغلب شهرهای اسپانیا موسساتی وجود دارند که برنامه معرفی داماد و عروس را به همدیگر انجام می دهند و حتی مراسم خواستگاری را برنامه ریزی می کنند و به همراه سناریویی مرد را آماده ارائه پیشنهاد ازدواج می کنند. بنابراین، نسل جوان اسپانیا امروزه اغلب تمایل دارند با این موسسات برای داشتن یک سورپرایز و یا مراسم خواستگاری عالی همکاری داشته باشند.

قوانین و مقررات ازدواج در شهر های اسپانیا

طبق مقررات حاکم در اسپانیا ازدواج افراد زیر 18 سال بصورت شهروندی و مذهبی در تمامی مذاهب این کشور مانند کاتولیک رومی، پروتستاتی ها، یهودیان و مسلمانان غیر قانونی است. بدین منظور حتی افرادی که علاقه زیادی به هم دارند و خانواده های آنها هم موافق این ازدواج باشند باید تا زمانی که 18 سال عروس و داماد تمام شود منتظر بمانند.

در کشور اسپانیا افراد خارجی چه دختر و چه پسر می توانند با خانواده های اسپانیایی وصلت کنند، اما مرد و یا زنی که قرار است در این کشور ازدواج کند باید حداقل دو سال در اسپانیا اقامت داشته باشد.

در اسپانیا از زمان درخواست ازدواج تا به ثمر رسیدن این وصلت، زمان نسبتا زیادی طول می کشد و اصولا ،افراد مختلف به فرآیند ازدواج در اسپانیا به عنوان کاری وقت گیر نگاه میکنند. بنابراین متقاضیان ازدواج باید زمان کافی برای برنامه ریزی و انجام کارهای عروسی داشته باشند.

ازدواج همجنس گرا ها

در سال 2005 قانونی در اسپانیا تصویب شد که به همجنس گراها این اجازه را می دهد که بصورت قانونی با هم ازدواج کنند. هم اکنون در اسپانیا زوج های هم جنس نیز از حقوق مشابه زوج های زن و شوهری برخوردار هستند و حتی در برخی از خانواده ها، مراسم عروسی شان با شکوه و احترام برگزار می شود.

در مورد مسائل حقوقی این ازدواج،دقیقا مشابه قوانینی است که در انگلستان برای آن تدوین شده است. تمامی مراسم باید مطابق روال معمول انجام شود. یعنی دو فرد همجنس هم که می خواهند با هم ازدواج کنند باید نامشان در دفاتر رجیستری ثبت شود و سپس اطلاعیه ای ظرف مدت 15 روز منتشر می شود و رسما این دو با هم پیوند می خورند و بعد از این 15 روز می توانند این زوج هم از خدمات زوج ها در اسپانیا استفاده کنند.

اداره ثبت احوال اسپانیا هویت، ملیت و سن متقاضیان را بررسی می کند. اگر یکی یا هر دو آنها اهل اسپانیا نباشند باید مدارک اقامتی مناسب ارائه نمایند.

سنت ازدواج در اسپانیا

عروسی در اسپانیا بسیار با شکوه گرفته می شود. هر منطقه ای سنت های خاص خود را دارد. ولی وجه تشابه این مراسم در تمامی مناطق اسپانیا عبارتند از:

 • در اسپانیا مراسم عروسی به عنوان یک مراسم مذهبی و بسیار سنتی شناخته می شود. بخصوص در شهرهایی مانند سویا، سنت های ازدواج بسیار منحصر به فردتر از سایر مناطق است. معمولا، بعد از اینکه عروس به داماد جواب مثبت بدهد، یک گردنبند و یا حلقه به عنوان نماد به او داده می شود و عروس و داماد با هم نامزد می شوند. این نامزدی ممکن است چند سال طول بکشد. در این مدت عروس و داماد به کمک هم تلاش می کنند تا شرایط زندگی آینده را فراهم کنند و یک خانه با هم خریداری نمایند.

هرچند نگرش ها در حال تغییر است ولی در این مدت زن و شوهر با هم زندگی نمی کنند. در این دوره داماد باید با ارائه یک هدیه ویا دسته گل به پدر دختر از او رسما برای ازدواج با دخترش درخواست نماید. معمولا در این رویداد و درخواست ممکن است پدر داماد نیز حضور داشته باشد. اما در بیشتر موارد، داماد به تنهایی این درخواست را ارائه می دهد.

 • بعد از گذشت این مدت و زمانی که عروس و داماد آماده زندگی با هم شدند،  یک مراسم عروسی برپا می کنند. عروسی با شکوه برگزار می شود و صدها مهمان در آن حضور خواهند داشت. در این مراسم معمولا هزینه های زیادی خرج می کنند.

طبق رسوم اسپانیایی اگر عروس و داماد در شب قبل از عروسی یکدیگر را ببینند، خوش یمن نیست. عروس به همراه پدرش باید به کلیسا برود. معمولا در این مراسم عروس یک لباس بلند عروسی سفید رنگ و یا یک لباس فلامنکو به تن می کند.

در هنگام لباس پوشیدن عروس،  پسران و دختران جوان زیادی به او کمک می کنند. این مراسم به مدت یک ساعت طول می کشد. معمولا لباس پوشیدن عروس در یک زمان مشخص انجام می شود.

داماد در کلیسا منتظر عروس می ماند و با رد و بدل کردن حلقه ها مراسم شروع می شود. در اسپانیا رسم است که عروس و داماد باید حلقه را در دست راست همسر خود بکنند.

 • عروس و داماد معمولا یک کیسه در این مراسم به همراه دارند که در آن 13 سکه طلا قرار دارد و در طول مراسم این کیسه ها را با هم عوض می کنند. این کار نمادی از به اشتراک گذاشتن همه چیز با یکدیگر می باشد. گاهی اوقات این سکه ها در طی سالیان درازی در خانواده ها بوده و فقط در زمان ازدواج به دختر و یا پسر داده می شود و نسل به نسل ادامه پیدا می کند.

امروزه به دلیل بالا رفتن هزینه ها معمول است که خانواده ها برای خرید سکه ها بدلی با هم توافق می کنند. عروس باید به همراه خود یک دسته گل داشته باشد تا بعد از مراسم عروسی به هوا پرتاب کند. گفته می شود که دختری که این دسته گل را می گیرد،  نفر بعدی است که ازدواج می کند.

عروس یک سبد گل دیگر  از گل نیلوفر و ارکیده نیز به همراه دارد. از این سبد معمولا به خانم هایی که کار خوش آمدگویی را انجام می دهند، یکی یک شاخه گل می دهد. خانم ها باید این گل را به پایین لباسشان وصل کنند و با آن شروع به رقصیدن کنند، اگر این گل افتاد یعنی اینکه ازدواج خواهند کرد.

بعد از کلیسا، عروس و داماد و مهمانان عکس های زیادی با هم می گیرند. آخر شب همگی به خانه عروس و داماد می روند و تمام شب را در خانه  رقص و پایکوبی می کنند.

فرهنگ اسپانیا و ازدواج

توجه داشته باشید که در سال های اخیر، روند ازدواج ها در اسپانیا دستخوش تغییراتی شده است و همانند گذشته نیست. اما برخی از رسوم خاص فرهنگی هنوز هم رعایت می شود.

در زمان های گذشته در اسپانیا، دختر و پسری که قصد ازدواج داشتند، باید قبل از مراسم عروسی حتما یک خانه خریداری می کردند، اما امروزه به دلیل بالا رفتن قیمت خانه ها، این سنت کمی تغییر کرده است. امروزه معمولا عروس و داماد خانه ای را برای زندگی اجاره می کنند.

حتی برخی از عروس و داماد ها در خانه ای که خریداری کرده اند، زندگی نمی کنند، آنها خانه را مبله و تجهیز می نمایند و اجاره می دهند تا بدین ترتیب هزینه های وام ازدواج خود را بتوانند پرداخت کنند.

برنامه ریزی برای ازدواج

ازدواج در اسپانیا هر چند کمتر از گذشته ولی هنوز هم تشریفات و رفت و آمد های خاص خود را دارد. به همین دلیل، بسیاری از سازمان ها و موسسات برگزار کننده مراسم ازدواج در این کشور تاسیس شده اند. این موسسات با دریافت مبلغی، بسیاری از امور مربوط به تدارکات و رفت و آمد های مکرر را از طرف عروس و داماد  انجام می دهند.

حتی افراد خارجی که با اسپانیایی ها وصلت می کنند به راحتی با تکمیل کردن یک فرم درخواست در اینترنت،امور مربوط به ازدواجشان را به این موسسات واگذار می کنند.

مزیت این موسسات این است که امکانات زیادی دارند و آپشن های زیادی را به عروس و داماد ارائه می کنند .

مراحل ازدواج در اسپانیا

ازدواج در اسپانیا، یک امر دشوار و پیچیده است که به زمان زیادی نیاز دارد. دختر و پسری که همدیگر را دوست دارند و قصد ازدواج با هم را دارند، باید ابتدا به دفتر رجیستری مدنی مراجعه نمایند و با امضا دفاتری نشان بدهند که به قوانین شخصی طرف مقابل خود احترام می گذارند و الزامات قانونی این کار را می دانند.

همانگونه که توضیح دادیم اگر هیچ یک از دو نفر اسپانیایی نبودند باید حداقل یکی از آن ها به مدت دو سال متوالی در اسپانیا ساکن بوده باشد، اما اگر یکی از طرف ها، شهروند اسپانیایی باشد نیازی به داشتن اقامت برای فرد دوم نیست.

البته ممکن است این قوانین برای برخی از شهرهای دیگر اسپانیا متفاوت باشد، بنابراین بهتر است با دفتر ثبت احوال آن منطقه تماس بگیرند و قوانین آنها را جویا شوند. در وب سایت دادگستری اسپانیا، لیست مناطق مختلف و مکان ثبت احوال آنها ذکر شده است.

پروسه اصلی ازدواج از زمان درخواست برای صدور مجوز ازدواج (Certificado de Capacidad Matrimonial) آغاز می شود. دختر و پسری که خواهان ازدواج هستند باید قبل از هر اقدامی این فرم ها را دریافت و تکمیل نمایند. سپس کارشناسان حق قانونی درخواست ازدواج این دختر و پسر را بررسی می کنند و اجازه اقامت زوج را با هم صادر می کنند.

درخواست ازدواج باید در سازمان ثبت احوال یا رجیستری شهری (Registro Civil)، دادگاه منطقه ای و یا تالاری که قرار است مراسم ازدواج در آن برگزار شود، تکمیل شود.

در هر منطقه ای از اسپانیا که که دختر و پسر زندگی می کنند، الزامات متفاوتی برای ازدواج های مذهبی دیده شده است. زوج هایی که در یک خانواده پروتستانی، اسلامی و یا یهودی با هم ازدواج می کنند. ابتدا باید از مقامات اجتماعی مورد نظرشان اجازه بگیرند. اما زوج های کاتولیک اسناد تکمیل شده خود را به کشیش شهر تحویل می دهند.

اگر می خواهید مراسم کاتولیک برگزار کنید و همسر شما از افراد خارجی محسوب می شود، باید از اسقف اعظم منطقه ای که در ان قصد ازدواج دارید، اجازه بگیرید.

طی کردن مراحل برای ازدواج کاتولیک ها معمولا از بین 1 تا 3 هفته به طول می انجامد و اسناد و مدارک زیر برای ازدواج نیاز است:

 • یک فرم طولانی از گواهی تولد که باید به زبان اسپانیایی باشد .
 • گواهی غسل تعمید(غسل مسیحیت به معنای رسیدن به سن ازدواج). لازم به ذکر است که این گواهینامه باید شش ماه قبل از عروسی صادر شود و اسقف اعظم باید این گواهی صادر شده را تایید نماید. اصل این گواهینامه باید به همراه ترجمه اسپانیایی آن ارائه شود.
 • اثبات اینکه هر دو طرف برای ازدواج آزاد هستند.

متقاضیان ازدواج مدنی باید اسناد مختلفی را درخواست داده و تکمیل نمایند. گواهی رسمی ازدواج باید در ثبت احوال محل ثبت شود. به همین دلیل، اهمیت زیادی دارد که دو طرف اختیار و آزادی کامل برای ازدواج را داشته باشند و در ثبت احوال ثبت نام شده باشند تا ازدواج مدنی آنها تدارک دیده شود. گاهی ممکن است کسی که مجوز ازدواج و غسل تعمید را می دهد، خود گواهی ازدواج را از طرف شما ارائه نماید.

مرحله اول: اسناد و مدارک خود را در کنار هم قرار دهید

اسناد احتمالی مورد نیاز در این مرحله :

 • فرم طولانی و بالا بند تولد به همراه اسناد رسمی تولد و ترجمه اسپانیایی آن
 • اصل پاسپورت به همراه 4 نسخه کپی. که برای درخواست ثبت نام، اقامت و پرونده ازدواج مورد نیاز است.
 • گواهی وضعیت زناشویی (Certificado de Estado Civil)
 • گواهی بدون مانع بودن ازدواج (Certificado de No Impedimento) که می توانید از دفتر ثبت احوال محل هم دریافت نمایید.
 • درجه طلاق (Certificados de divorcio) اگر مورد نیاز باشد.
 • گواهی ثبت نام در تالار شهر (Certificado de Empadronamiento or “Padrón”)
 • فرم درخواست ازدواج (Extranieria) در سه نسخه. این فرم باید تکمیل شود و به ایستگاه پلیس محلی ارسال شود. برای این کار به پاسپورت و یک نسخه فتوکپی از آن هم نیاز دارید.

درخواست اقامت (Empadronamiento)

این درخواست مربوط به ثبت نام تان برای اقامت در اسپانیا است. هر چند این کار در همه ایالت ها ممکن است نیاز نباشد و تنها تعدادی از ایالت ها این کار را از شما می خواهند. در این زمان باید گذرنامه خود را به همراه عکس و فرم درخواست به همراه داشته باشید.

در زمان ثبت نام باید یک آدرس ارائه نمایید که در این مکان قرار است ساکن شوید و یا ساکن هستید. این آدرس می تواند اجاره ای باشد و یا قرار داد یک خانه و یا سند محل اقامت باشد.

مرحله دو : انجام تشریفات اداری

هنگام ثبت نام در دفتر ثبت احوال و یا رجیستری منطقه باید یک کپی از گذرنامه همراه با سایر اسناد دیگر را داشته باشید. همچنین شما باید دو نفر را به عنوان شاهد به همراه داشته باشید تا در خصوص وضعیت اقامتی و کاری شما در اسپانیا توضیح دهند.

مقامات با دریافت اسناد و گذرنامه و اظهارات شاهدان وضعیت شما را در دفتر رجیستری ثبت می کنند و اطلاعات شما را پردازش می کنند و نهایتا شما در این دفتر ثبت نام می شوید. قصد ازدواج شما به مدت 21 روز در تابلو اطلاع رسانی عمومی آگهی و به نمایش در می آید.

بعد از گذشت 10 روز می توانید با دفتر تماس بگیرید و تاریخ مصاحبه را هماهنگ نمایید که به عنوان بخشی از روند ازدواج است.

در زمان مصاحبه بهتر است توانایی کافی در مکالمه به زبان اسپانیایی را داشته باشید و اگر این چنین نبود می توانید از یک وکیل و یا مترجم به همراه خود استفاده کنید تا به شما برای پاسخگویی به سوالات و تکمیل کردن فرم ها و مستندات کمک کند.

نکته مهم این است که معمولا دفاتر ثبت احوال و یا رجیستری شلوغ هستند و توصیه می شود که خیلی زود به این دفاتر مراجعه کنید تا اینکه با تاخیر به آنجا نروید.

مرحله سوم: انتظار و رفتن به مصاحبه

بعد از اینکه 10 روز زمان دیگر سپری شد و انتظار شما به پایان رسید، می توانید با دفتر ثبت احوال تماس بگیرید و وقت مصاحبه خود را تنظیم کنید. در نظر داشته باشید که ممکن است تا زمان مصاحبه حدود شش هفته زمان ببرد، پس بهتر است این نکته را برای برنامه ریزی کارهای خود در نظر داشته باشید.

در طول مصاحبه از شما بصورت مجزا و بدون همراه سوال می شود و از شما خواسته می شود تا به تعدادی سوال جواب بدهید. این مصاحبه برای این انجام می شود که اطمینان نمایند که شما واقعا قصد ازدواج دارید و برای این کار مصر هستید. بعد از این مرحله مجوز ازدواج برای شما صادر می شود.

محل برگزاری عروسی در اسپانیا

اسپانیا کشور بزرگی است و مناطق مختلف آن ویژگی های سنتی و عقیده های متفاوت و قوانین منحصر به فرد منطقه ای خود را دارند. مناطق ساحلی اسپانیا دارای هتل هایی بسیار شیک هستند که برای برگزاری یک عروسی رویایی و فوق العاده ساخته شده اند.

افرادی که با موسسات برگزار کننده مراسم عروسی کارهای خود را هماهنگ می کنند خیلی راحت می توانند هتل ها و مکان های پیشنهادی آنها را ببینند.

مکان هایی که برای ازدواج در اسپانیا انتخاب می شود متفاوت هستند، گاهی عجیب و غریب، گاهی لوکس، گاهی سنتی و گاهی بسیار معمولی و ساده انتخاب می شوند.

این بستگی به شما دارد که کدام مکان را برای ازدواج خود انتخاب کنید. شما ممکن است گروهی بین المللی را دعوت کرده باشید، مهمان خارجی داشته باشید، تعداد مهمانان شما زیاد باشد و یا فقط از دوستان و آشنایان نزدیک دعوت کرده باشید.

در اسپانیا تعداد زیادی قلعه های باستانی و سنتی بازسازی شده وجود دارد که تنها و منحصرا برای برپایی مراسم هایی مانند ازدواج مورد استفاده قرار می گیرند. به همین دلیل اگر به خوبی هزینه و برنامه ریزی کنید ممکن است شانس این را داشته باشید که در یک قلعه قرون وسطایی یک عروسی منحصر به فرد را برگزار کنید.

برنامه ریزان و برگزار کنندگان عروسی در اسپانیا

بدون تردید، برای افراد خارجی و یا افرادی که در مناطق مختلف اسپانیا زندگی می کنند، بهترین روش برای ازدواج استفاده از خدمات موسسات برنامه ریز و برگزار کننده ازدواج در اسپانیا است.

این موسسات مراسم ازدواج دو نفر را به ساده ترین و بدون استرس ترین روش انجام می دهند و تمامی امور را خودشان کنترل و برنامه ریزی می کنند. برنامه ریزان در تمامی مراحل فرآیند ازدواج، کارهای لازم را انجام می دهند و حتی خود شما را هم برای ازدواج اماده می کنند.

شما در ازای مبلغی که پرداخت می کنید خدمات خیلی خوبی از این شرکت ها دریافت می نمایید. معمولا این موسسات لیستی از اقدامات پیشنهادی را در اختیار شما قرار می دهند و شما تمامی مواردی که نیاز دارید توسط این موسسات انجام بشود را به دلخواه خود و بر اساس بودجه ی خود انتخاب می کنید.

توصیه می شود اگر به دنبال استفاده از خدمات این موسسات هستید حتما از موسسات محلی منطقه ای که قصد ازدواج در آن را دارید استفاده کنید تا خدمات مطلوب تری دریافت نمایید.

لباس داماد شب عروسی

یکی از اصلی ترین مشکلات عروس و داماد های دور از هم انتخاب لباس و متعلقات و زینت های مربوط به آن است. شما ممکن است خدمات عروسی خود را به موسسات برگزار کننده واگذار کنید ولی برای امتحان کردن لباس و اندازه باید آنها را به تن کنید و از مناسب بودن آنها اطمینان یابید.

مرسوم ترین راه این است که این کار را هم به موسسات واگذار کنید ولی برای این کار باید در مرحله اول اندازه های شما  به صورت دقیق گرفته بشود و سپس لباس ها را برایتان ارسال کنند تا امتحان کنید.

لباس سنتی عروس در اسپانیا دارای یک کلاه توری شکل به نام mantilla است که این کلاه توسط مادر عروس برای او دوخته و یا سفارش داده می شود و بر سر دخترش گذاشته می شود. mantilla یک حجاب توری است که معمولا بالای شانه سر عروس قرار می گیرد. این شانه را peineta می نامند.

گاهی اوقات mantilla را بدون شانه عروس یاpeineta و بصورت مستقیم بر روی موها قرار می دهند و گاهی نیز تنها یک peineta بسیار کوچک در زیر آن قرار داده می شود.

به غیر از mantilla یا کلاه توری عروس، خود لباس عروس سنتی در اسپانیا نیز بافتی توری دارد، یقه ها، آستین و دامن لباس عروس از تور می باشد. به طور سنتی در اسپانیا رسم بر این بوده که لباس عروس و mantilla را به رنگ مشکی انتخاب می کردند اما امروزه این رسم به کلی فراموش شده و اغلب لباس خود را سفید انتخاب می کنند.

معروف ترین عروسی عاشقانه تاریخ اسپانیا به ازدواج  پادشاه فیلیپ پنجم (King Philip IV) با لتیسیا اورتیز زیبا (Letizia Ortiz) باز می گردد که در سال 2004 اتفاق افتاد. در این مراسم لتیسا یک mantilla بسیار خاص به سر داشت که از پشت سر او به زمین کشیده می شد و او را دنبال می کرد.

معمولا در ازدواج های اسپانیایی خبری از ساقدوش عروس و ساقدوش داماد نیست برعکس در مراسم ازدواج عروس و داماد در محراب خاص خودشان در زمان برگزاری مراسم عروسی می نشینند. در این زمان مادر داماد، لباس عروس را که تا آن زمان به هیچ عنوان ندیده است، برای او حمل می کند و به عروس تحویل می دهد تا بپوشد.

گل عروسی

اگر چه در عروسی های کشور اسپانیا خبری از ساقدوش عروس و ساقدوش داماد نیست، اما نقش گادپرنت ها یا پدر خوانده و مادر خوانده بسیار پر رنگ است. گاد پرنت ها زن و مرد هایی هستند که از میان نزدیکان، دوستان و یا بستگان عروس و داماد انتخاب می شوند.

یکی از اصلی ترین کارهای پدرخوانده مسئولیت دسته گل عروس است. او باید دسته گل را به عروس در روز عروسی هدیه بدهد. این دسته گل را باید با شعری که خودش نوشته و یا دیگران نوشته اند و به او داده اند را بخواند و به عروس تحویل دهد.

گل ها در عروسی های اسپانیایی ها نقش بسیار برجسته ای دارند. عروس های خانواده های سنتی سعی می کنند دسته گل خود را از شکوفه های درخت پرتغال تهیه کنند، زیرا سفیدی این شکوفه ها نمادی از سفیدی و روشنی است و به راحتی با لباس عروس ست می شود.

چه چیزی بهتر از اینکه دکوراسیون را هم با همان شکوفه های پرتغال تزئین کنند؟

در عروسی های سنتی رسم بر این بود که داماد به عروس 13 سکه در یک کیسه هدیه می داد که به سکه های حد و پیمان شهرت داشتند. این سکه ها در واقع نماد تعهد داماد به عروس برای حفاظت و حمایت از او بود.

امروزه این رسم به شکل دیگری برگزار می شود و به غیر از اینکه داماد کیسه سکه خود را به عروس می دهد، عروس هم 13 سکه در یک کیسه به داماد می دهد و در واقع با هم رد و بدل می کنند تا پیمان و تعهد خود را به یکدیگر نشان دهند. معمولا رد و بدل شدن این سکه ها توسط یکی از دختران فامیل و یا دوستان انجام می شود که لباس مخصوصی هم به تن کرده است.

پذیرایی عروسی

در اسپانیا رسم بر این است که در قسمت ورودی سالن غذاخوری یک میز قرار داده می شود و برای 6 نفر صندلی دور میز می گذارند. در واقع این 6 صندلی جایگاه عروس و داماد و پدرو مادر آنها است.

تفاوت اصلی عروسی اسپانیایی ها با کشورهای غربی در این است که در اسپانیا مراسم سخنرانی قبل از شام وجود ندارد، بر خلاف سایر کشور های غربی که یک سخنرانی مفصل قبل از شام برگزار می شود.

پذیرایی عروسی در اسپانیا معمولا سرو شام است. بعد از یک شب طولانی و پر از جنب و جوش و رقص و پایکوبی حسابی شام می دهند. قبل از اینکه مهمانان به سر میز بیایند عروس و داماد ابتدا یک بازدید کلی از میز های آماده شده برای پذیرایی می کنند.

در این زمان عروس و داماد یک سبد با خود حمل می کنند و سر هر میز که می رسند از این سبد چیزی روی میز می گذارند. معمولا داماد سر هر میز سیگار می گذارد و عروس چیزی دلپذیر مانند گل و یا شیرینی.

در طول زمان پذیرایی، دوستان داماد معمولا رسم دارند که کروات داماد را باز می کنند و با قیچی به قسمت های ریز تبدیل می کنند و در بین خودشان تقسیم می کنند و اعتقاد دارند که این کار برای آنها خوش یمنی و سعادت به همراه دارد و باعث موفقیت آنها می شود.

آیا به یک عروسی اسپانیایی دعوت شده اید؟

برای بسیاری از ما شاید پیش بیاید که به عنوان یک خارجی و کسی که از فرهنگ مردم اسپانیا اطلاع ندارد به یک عروسی اسپانیایی دعوت شویم . این موضوع اهمیت زیادی دارد که بدانیم در این مراسم باید چه بپوشیم و چگونه رفتار کنیم و یا حتی برای هدیه باید چکار کنیم.

عروسی های اسپانیایی ها مملو از سنت های جذاب و دوست داشتنی، لحظات هیجان انگیز، دکوراسیون های خارق العاده و دیدنی، مراسمی هزاران ساله و غذاها و شیرینی های خوشمزه به همراه مراسم متنوع است.

عروسی های اسپانیا ترکیبی از رسومات مربوط به جنوب اروپا و انگلیس است. وقتی یک اسپانیایی با فردی که به سایر کشورهای اروپایی تعلق دارد، ازدواج می کند ترکیب فرهنگ اسپانیایی با فرهنگ کشور دیگر، جذابیت این مراسم عروسی دوچندان می شود، مخصوصا اگر یک طرف انگلیسی و طرف دیگر اسپانیایی باشد.

دعوت شدن به عروسی در اسپانیا

شما یک کارت دعوت برای رفتن به یک عروسی در اسپانیا دارید؟ تبریک می گویم. شما به یکی از زیباترین مراسم های عروسی در دنیا دعوت شده اید. معمولا برای دعوت شدن به عروسی عروس و داماد کارت عروسی خود را برای مهمانان می برند و کارت دعوت را به صندوق پست آنها می اندازند.

در این کارت یک شماره حساب و یا شماره کارت قرار داده شده است. دقیقا منظور از این کار این است که شما هدیه خود را بصورت نقدی به این شماره کارت واریز کنید. برخی دیگر از عروس و داماد ها سایت هایی را معرفی می کنند که شما می توانید با مراجعه به آن سایت، پول خود را واریز کنید. برخی دیگر نیز آدرس سایت هایی مانند ZankYou را می دهند که این امکان را برای مهمانان فراهم می کند تا هدایای مالی خود را به صورت کمک مالی به برخی از موسسات خیریه بدهند.

نگران نباشید، هدیه دادن الزامی نیست.هدیه ای که پرداخت می شود کاملا سلیقه ای است و هر کس بسته به توان مالی خود هر میزان که علاقه داشته باشد واریز می کند. در واقع این یک کار زیبا از طرف شما است و نوعی تشکر محسوب می شود و شما در اصل این هدیه را به دوستان خود می دهید که هم در هزینه ها به او کمکی کرده باشید و هم بابت شب فوق العاده ای که در پیش رو دارید، تشکر کرده باشید.

برای عروسی چه لباسی بهتر است که بپوشیم؟

خوب احتمالا اگر فکر می کنید که در اسپانیا این موضوع حل شده است کاملا در اشتباه هستید. اولین اتفاقی که بعد از دریافت کارت عروسی خواهد افتاد این است که باید به این فکر کنید که چه بپوشید.

عروسی در اسپانیا یک مراسم رسمی است و باید از یک سلسله قواعد رسمی  تبعیت کند و این موضوع شامل لباس پوشیدن هم می شود. بنابراین باید لباسی که انتخاب می کنید تحت تاثیر فضای رسمی مجلس باشد، لباس رسمی و در عین حال  جذاب و زیبا.

به طور معمول مردان کار ساده تری دارند. آنها باید یک کت و شلوار تیره و یک کروات خوب انتخاب کنند .

اما برای زنان در اسپانیا هم مشکل لباس جدی و پیچیده است. اینکه در یک موقعیت جغرافیایی متفاوت تازه بخواهید لباس انتخاب کنید این مشکل را بزرگ تر می کند. که در ادامه بیشتر توضیح می دهیم.

بصورت کلی در مراسم عروسی در اسپانیا ممکن است به چند دست لباس نیاز داشته باشید:

 • لباس روزانه یا لباسی که بعد از ناهار تا غروب باید به تن کنید.

بهتر است یک لباس مهمانی ساده و کوتاه بپوشید با جواهرات بسیار کم، هیچ زرق و برقی نداشته باشد و خیلی مرتب باشد. توصیه می شود برای اینکه در مجلس عروسی به خوبی و موقر دیده شوید کت و دامن را انتخاب کنید.

می توانید از یک کلاه بزرگ نیز استفاده کنید (کلاه sombreros یا pamelas) و یا یک تاج گل به موهای خود بزنید، از تور و یا سر بند زیبا استفاده کنید و یا هر چیزی که بر روی سر شما نمایی جالب داشته باشد.

 • لباس شبانه که بعد از شام به تن می کنند

پس از اینکه شام را میل کردید باید لباس خود را عوض کنید. به طور کلی عروسی در شب با عروسی در روز متفاوت است.

 در مراسم بعد از شام عروسی معمولا خانم ها لباس های بلند و مجلسی می پوشند، هر چند برخی از آنها لباس های کوتاه مهمانی با رنگ های تیره هم می پوشند.

پیراهن ها با یقه های زیبا و دامن و یا لباس کوتاه نیز مرسوم است، در هر صورت بر خلاف لباس روزانه در لباس شبانه از زرق و برق و زیبایی بیشتری استفاده می شود. در این زمان باید شما جواهراتتان را هم بیندازید.

برخی از خانم ها از توکادو (Tocado) که نوعی روسری مخصوص است برای لباس شب عروسی استفاده می کنند(توکادو به سر بند و یا روسری هایی گفته می شود که با استفاده از جواهرات و یا انواع گل ها و پارچه های زیبا تزئین شده اند و معمولا بصورت کج بر روی قسمی از سر قرار داده می شوند) و این در حالی است که برخی از هیچ کلاه و یا سربندی هم استفاده نمی کنند.

 در واقع شب عروسی شبی است که خانم ها دوست دارند جواهرات، لباس و موهای خود را به رخ بکشند.

توکادو ها می توانند بسیار گران باشند بخصوص اگر بصورت سفارشی ساخته شده باشند. معمولا برخی از خانم ها از توکادوهایی استفاده می کنند که بصورت موروثی به آنها رسیده و یا افرادی که می دانند در آینده باید عروسی های زیادی بروند برای خرید آن هزینه می کنند زیرا قیمت بالایی دارد.

خوشبختانه برند های مشهوری همچون Mimoki و M de Paulet کار جالبی کرده اند و توکادوهایی را به مشتریان خود کرایه می دهند که هزینه زیادی برای آنها به همراه ندارد. از سایت ها و دوستان خود برای انتخاب این توکادو می توانید کمک بگیرید.

نکته مهم دیگری که نباید فراموش کنید این است که یک جفت کفش برای لباس شب خود داشته باشید. معمولا در طول مراسم روزانه عروسی از کفش های رسمی تر استفاده می شود.

کمی استراحت کنید و یا یک چرت کوتاه بزنید

اگر بخواهم عروسی را در اسپانیا با یک کلمه فقط توصیف کنم کلمه ای جز ماراتون به ذهنم نمی آید. با توجه به اینکه در ایران عروسی نهایتا 3 تا 4 ساعت، در ایالات متحده 5 تا 6 ساعت و در برخی از کشورها نهایتا کمی بیشتر است، اما عروسی در اسپانیا بیش از 12 ساعت به طول می انجامد.

عروسی روزانه کمی بعد از ناهار ظهر شروع می شود و تا زمان شام که احتمالا نیمه شب باشد ادامه دارد. عروسی شب هم از نیمه شب تا خود صبح ادامه دارد. پس مطمئن شوید که اگر به یک عروسی اسپانیایی دعوت شده اید خواب کافی قبلا داشته اید و اگر نه بعد از شام کمی استراحت کنید، در غیر این صورت ممکن است بعد از شام هم کمی خستگی بر شما غلبه کند و حتی در زمان شام احساس گیجی کنید.

گرسنه به عروسی بروید

وقتی به عروسی در اسپانیا دعوت می شوید باید بدانید که این مراسم بسیار مفصل برگزار می شود و میزبان عادت دارد برای تشکر از مهمانان خود تا جایی که می تواند برای آنها انواع نوشیدنی ها و غذاها را سرو کند.

میزبانان اسپانیایی بسیار مهربان و مهمان نواز هستند. بعد از مراسم نوبت پذیرایی است و شما باید خود را برای یک تا یک ساعت نیم خوردن آماده کنید.

در این زمان از شما دعوت می شود تا به قسمت پذیرایی بروید. در آنجا باید از انواع غذاهای تهیه شده، شراب، نوشیدنی الکلی و غیر الکلی و انواع شیرینی میل کنید.

بعد از مراسم پذیرایی معمولا برای چند ساعت حتی مهمانان به مکانی برای نشستن و استراحت دعوت می شوند که در این زمان هیچ فعالیت و حتی رقصی در کار نیست.

در زمان های استراحت و زمان های بین رقصیدن و شادی هم باز مهمانان به همین مکان می آیند و بدون خوردن قهوه، چایی و یا هر نوع نوشیدنی هضم کننده دیگر در این مکان استراحت می کنند. گاهی ممکن است تا 5 بار مهمانان به این قسمت راهنمایی شوند.

اما در عوض در این مکان میان وعده ها و نوشیدنی های اغلب الکلی و گاها غیر الکلی هم دیده می شود. خوراکی هایی مانند تاپاس، شیرینی و .. هم وجود دارد.

آمادگی بار در فضای باز را داشته باشید

یک عروسی طولانی در اسپانیا به معنی نوشیدن یک روز کامل از انواع نوشیدنی ها بخصوص نوشابه های الکلی است. پس از پذیرایی و نوشیدن و استراحت کافی به یاد داشته باشید که نوبت رقص در فضای باز است.

 زمان آن رسیده که حسابی برقصید و شاد باشید. نوشیدنی ها را مخلوط می کنند و همه با هم شروع به رقصیدن می کنند.

این قسمت از عروسی به عنوان بهترین قسمت عروسی در نزد اسپانیایی ها است و می توانند چندین ساعت ادامه داشته باشد و تا صبح دنبال شود.

هر چند به نظر می رسد وقتی به یک عروسی در اسپانیا دعوت می شوید باید خیلی مسائل را در نظر داشته باشید اما اغلب آنچه که تجربه می کنید برای شما آشنا خواهند بود. شما در حال تقسیم و دادن شادی به زندگی دو نفری هستید که تازه با هم تشکیل خانواده داده اند.

 

امتیاز نوشته
Dafür wählen Sie dann einfach Ihr Bonus Konto aus und klicken dort auf Auszahlung. sowohl für Zudem stehen Ihnen nicht alle Zahlungsmittel zur Verfügung. online spielen Curacao eGaming ist eine der strengsten Aufsichtsbehörden in der Gambling Branche. mobile casino vulkan Das" "allein zeigt schon perish Glücksspiellizenz von Curacao, die Spieler völlig transparent recherchieren können. lesen sie