شهر گرانادا

شهر گرانادا

فهرست مطالب

شهرتاریخی گرانادا

شهر گرانادا از جمله شهرهای توریستی و مهم اسپانیا است که بخش بزرگی از جذابیت خود را مدیون تاریخ پر فراز و نشیبَش و ماجرای حضور مسلمانان در اندلس (Andalusia) است. در این شهر تاریخی به خوبی می توانید کلکسیونی از اروپای قبل از ورود اسلام، اروپا پس از ورود مسلمانان و زمان خروج مسلمانان، تسلط مجدد مسیحیان و آغاز قرون وسطی را ببینید که به شیوه‌ای اسرار آمیز در کنار یکدیگر قرار گرفته اند.

علاوه بر تاریخچه چند فرهنگی غنی شهر گرانادا، جاذبه های تاریخی مانند Alhambra و دیگر آثار تاریخی به همراه شب زنده داری دانشجویی، اسکی و پیاده روی در کنار Sierra Nevada بازدید از این شهر را فوق العاده تر می کند.

گرانادا به همراه شهرهای دیگری همچون سویا و کوردوبا از بهترین شهر های اسپانیا برای لذت بردن از سواحل آفتابی بخصوص در تابستان می باشد. در بهار و پاییز دمای هوا بسیار مناسب برای گردشگری در این شهر است .

گرانادا در لغت به معنای اَنار است. علت نام گذاری این شهر خاک قرمز رنگی بود که برای ساخت بناها و منازل استفاده می کردند، به طوریکه با تابش نور خورشید کاملا شهر به رنگ قرمز دیده می شد.

این شهر محل تلاقی ادیان مختلف در اروپا و افریقای شمالی بود به همین علت مهمترین شهر برای امپراتوری های قدرتمند آن زمان به شمار می‌‌رفت به گونه ای که حفظ قدرت در گرانادا به معنی تسلط بر تمام اروپا و شمال افریقا بود.

داستان های بسیاری بین مردم بومی شایع است که هنوز ارواح جنگ آخر مسلمانان و لشکر مسیحیت یعنی دودمان بنونصیر و لشکر آراگون در این شهر احساس می شوند. شما می توانید تاریخ و داستان های عامه مردم را در رقص های محلی معروف آنها (فلامینگو) به خوبی مشاهده کنید.

گرانادا سرزمینی کاملا تاریخی است و این را سکونت مادام مردمانی در این خطه از زمین برای بیش از 2500 سال با توجه به یافته ها می توان اثبات کرد. این شهر در ابتدا مکانی برای اقامت مردمان ایبرو سلتیکی بوده که با هم اجتماعی از یک کلونی یونانی را تشکیل داده بودند. پس از تصرف این شهر بوسیله رومی ها، گرانادا به مرکزی تجاری  و اقتصادی مهم توسط رومی ها مبدل شد.

رومی ها در این شهر کانال های آبرسانی، جاده ها و زیر ساخت های زیادی ایجاد کردند و گرانادا توسعه زیادی یافت. با سقوط امپراطوری روم  شهر گرانادا توسط Visigoths به تصرف در آمد و تا مدتی توسط این افراد کنترل و حکمرانی شد تا اینکه امپراطوری بیزانس گرانادا را تصرف کرد و این مکان به منطقه ای اقتصادی و نظامی و استراتژیکی تبدیل شد.

در زمان فتح مسلمانان شبه جزیره ایبرین به عنوان مرکز و پایتخت حکمرانی مسلمانان انتخاب شد و گرانادا به عنوان یکی از شهرهای اصلی اندولس نام گرفت. مسلمانان به سرعت این منطقه را توسعه دادند.

زیر ساخت های قدیمی آبرسانی رومی ها مورد استفاده زیادی قرار گرفتند و شیوه های کشاورزی جدید به سرعت شکل گرفته و توسعه داده شدند و نهایتا باعث گسترش قابل ملاحظه ای در شهر شد.

پس از سقوط کوردوبا در سال 1236 توسط فردی به نام  Christian Reconquista شهر به عنوان پایتخت اماراتی کوردوبا منصوب شد و برای 250 سال بعد  گرانادا به عنوان قلب قدرتمند و با پادشاهی خود مختار  با ساختار سلطنتی مستحکم با مقر پادشاهی در Alhambra پا برجا ماند.

اختلافات بین امارات گرانادا و پادشاه کاستیل ادامه داشت تا اینکه در اواخر قرن 15 مجسمه مسیح به عنوان نشانه ای از شهر گرانادا ساخته و برقرار شد. سپس یک کمپین نظامی به رهبری پادشاه فردینالد دوم و ملکه ایزبلا اول کاستیا برای محاصره شهر به راه افتاد. در نهایت پادشاه بوابیدل رهبر گرانادا مجبور به تسلیم کردن شهر در سال 1492 و پایان دادن به حکومت موریش در شبه جزیره ایبریا و همچنین پایان Reconquista در این منطقه شد.

با سقوط گرانادا لحظه ای تاریخی برای مسیحیان اسپانیا شکل گرفت و مقارن با همین سال بود که کریستف کلمب اولین سفر خود را به آمریکا انجام داد و گزارشی را برای اسپانیا به همراه آورد از ثروت ها و دارایی هایی که در این سرزمین برای به دست آوردن وجود داشت.

پس از سقوط موفقیت آمیز Reconquista اسپانیایی ها فاش کردند به آمریکا سفر کرده اند و مقدار زیادی از ثروت این سرزمین را با خود به امپراطوری جدید اسپانیا آورده اند.

اما در مورد گرانادا مسیحیان به زودی ساکنین یهودی و مسلمان این شهر را برای تبدیل شدن اجباری به یک مسیحی مورد آزار و اذیت قرار دادند و تغییراتی زیاد در شهر شکل گرفت از جمله اینکه تمامی مسجد ها با تغییراتی به کلیسا تبدیل شد و یک کاخ بزرگ سلطنت در قلب الحمرا ساخته شد.

اما این آزار ها و اذیت هایی که به مسلمانان و یهودی ها وارد شد باعث شد تا اغلب این مردم خانه های خود را ترک کنند و این سرزمین را رها کنند. این موضوع عوارض بخصوص اقتصادی زیادی برای شهر گرانادا به همراه داشت.

شهر گرانادا با وجود اینکه وارد قرن نوزدهم شده بود، ولی باز هم روحیه و ساختار قرون وسطی ای داشت، چرا که ضربه های زیادی از نظر اقتصادی خورده بود و بسیاری از شهر ها و میراث تاریخی آن خراب شده بود.با این وجود در نیمه دوم قرن نوزدهم تغییراتی در این شهر شروع به اتفاق افتادن کرد. شبکه های حمل و نقل باز سازی شد و خطوط راه آهنی در این شهر احداث شد.

به لطف گردشگری برای بازدید از سایت های ارزشمندی همچون کاخ الحمرا جنبش هایی در این شهر شکل گرفت و کم کم از آن ویرانگی کمی در آمد. اما با این همه به دلیل وجود جنگ داخلی در اسپانیا که از سال 1930 شروع شده بود باعث شد تا گرانادا به شهری بروکراتیک و دانشگاه محور تبدیل شود ولی در این دوران کم کم ، کمی از شکوفایی خود را تا قرن بیستم باز پس گرفت و دوره های گسترده ای از نو سازی و توسعه کسب و کار را تجربه کرد.

امروز همچنان می توان ساختار قدیمی شهر گرانادا را به خوبی در زیر ساخت های مدرنیزه و بازسازی شده شهری مشاهده کرد.

زبان رسمی مردم گرانادا

مردم گرانادای اسپانیا با زبان اندولوسین صحبت می کنند که زبانی متفاوت با زبان اسپانیایی است و بصورت محلی به andaluz شناخته می شود. درک این زبان برای مردمی که از سایر کشورها وارد اسپانیا می شوند و زبان اسپانیایی را هم می دانند دشوار است زیرا حتی خود مردم اسپانیا هم به سختی زبان این منطقه را درک می کنند.

دلیل آن هم این است که این زبان تاثیرات عمیقی از زبان عربی به جای زبان اسپانیایی گرفته است.در واقع به دلیل اینکه پادشاهان عربی در این منطقه بیش از سایر مناطق اسپانیا حضور داشتند این تاثیر را از خود به جای گذاشته اند.

آب و هوای گرانادا

گرانادا آب و هوای بسیار ملایمی دارد . این شهر تابستان های گرم و زمستانی کوتاه، ولی سرد دارد و میزان بارندگی در این شهر تقریبا بسیار کم است. آب و هوای خشکی در این منطقه حاکم است و همین موضوع باعث شده تا کمبود رطوبت باعث گرم شدن بیش از اندازه تابستان ها در برخی مواقع شود هر چند این گرما آزار دهنده نیست.

از ماه نوامبر تا آوریل برای بازدید و مسافرت به گرانادا نیاز به لباس گرم مانند یک کت و یا روپوش دارید، زیرا هوا کاملا سرد است. باران در ماه های پاییز و اوایل زمستان کمی می بارد و حتی در برخی روز های طوفان هایی همراه با باران در این دوره از فصل سال ممکن است دیده شود.

در سایر ماه های سال خیلی کم و به ندرت بارندگی در شهر اتفاق می افتد.اما نور خورشید در این شهر برای برنزه کردن عالی است.

اگر در گرانادا به دنبال برف هستید بهتر است به کوه های سیرا نوادا ( Sierra Nevada) بروید که در تمام طول زمستان برف دارد.

بازدید از مکان های تاریخی و توریستی شهر گرانادا

مرکز گرانادا

اطراف تقاطع Gran Via de Colon و  Calle Reyes Catolicos را مرکز شهر گرانادا می دانند. مرکز گرانادا قلب تاریخی شهر و شلوغ ترین نقطه شهر گرانادا است. در این مرکز انواع رستوران ها و مغازه ها، کافه ها و جاذبه های گردشگری در کنار خیابان های سنگ فرش شده و کوچه های آجری و یا در لبه کناری یکی از برج های دیدنی شهر گرانادا وجود دارد و حال و هوای متفاوتی به این شهر داده است.

وقتی در مرکز شهر گرانادا قدم می زنید، بوهایی خوشایند را استشمام می کنید و از دیدن معماری های زیبای این شهر شگفت زده می شوید، از غذا ها لذت می برید و تجربه صحبتی عالی و دوست داشتنی را با مردم محلی این منطقه را به دست می آورید.

Plaza Isabel la Catolica

این بنای تاریخی زیبا در بین تقاطع Gran Via de Colon به Calle Reyes Catolicos واقع شده است. این بنا در کنار دو بلوار بزرگ قرار گرفته است و ساختمانی کوچک و مربعی شکل با مجسمه ای برجسته از کلمبوس است.

این مجسمه کلمبوس را در حال امضا قرار دادی با ملکه ایسابل نشان می دهد که نشان از قرارداد اولیه او برای ورود به آمریکا است. رویدادی که برخی احتمال می دهند در گرانادا اتفاق افتاده است.

حوض هایی زیبا مجسمه را فرا گرفته است و در نزدیکی آن نیمکت هایی تعبیه شده که به شما امکان نشستن و استفاده از فضای آرامش بخش این ساختمان را می دهد و شما می توانید فارغ از منطقه پر رفت و آمد و شلوغ شهر در این منطقه به آرامش برسید.

کلیسای جامع گرانادا

برای ورود به این کلیسای ارزشمند و زیبا باید از Gran Via در شمال Plaza Isabel la Catolica عبور کنید و یا اتوبوس های Gran Via را بریا رسیدن به این منطقه سوار شوید.

این کلیسا بیش از یک اثر هنری است. برجستگی های بلوک های به کار رفته در این ساخت و ساز و معماری خارق العاده قرن شانزدهمی واقعا حیرت انگیز است. این کلیسا بزرگترین کلیسای جامع در کل اسپانیا است و بخصوص نمای رنسانسی داخلی آن بسیار مشهور است.

کلیسای جامع گرانادا با بنیاد معماری گوتیک ساخته شده است، ولی با سبک رنسانس تکمیل شده و با جلوه های باروک تزئین شده است. پس از ورود به این کلیسا در پشت محراب کلیسا قرار خواهید گرفت که در زیر قوس بزرگی دایره ای شکل به نام Capilla Mayor واقع شده است. و سقفی گنبدی شکل و با شکوه دارد.

اطراف حیاط و خیمه های این کلیسا اتاق ها و یا کلیساهای کوچکی ساخته شده اند که هر کدام با آثار هنری خاص و زیبایی تزئین شده اند.اتاق خدمات کلیسا در سمت راست کلیسای جامع قرار گرفته است و با نقاشی های زیبا ،آینه و مبلمانی خاص تزئین شده است.

علاوه بر این نمای خارجی زیبایی از کلیسای جامع بخصوص در سمت چپ ساختار این کلیسا که در مقابل گران ویا قرار گرفته است ارزش دیدن را دارد.به دلیل ساختار خاصی که در طراحی قوس این کلیسا به کار رفته است سایه آن بیش از اندازه خود ساختمان است. ورودی به این کلیسا برای هر نفر 4 یورو می باشد.

Royal Chapel ) Capilla Real )

برای ورود به این کاخ یا کلیسا باید از Calle Oficios اقدام کنید. کوچه باریکی در قسمت جنوبی کلیسای جامع . اتوبوس های Gran Via هم از سایر مناطق شهر شما را به این کاخ و همچنین کلیسای جامع انتقال می دهند.

پادشاه گرانادا پس از فتح این شهر به پاس قدردانی از زحمات شاه فردینالد دوم و ملکه ایزابلا اول از پادشاهان مشهور کاتولیک تصمیم گرفت که آنها را در محل فتح و پیروزی خود دفن کند. این کلیسا به سبک گوتیک ساخته شده است اما مقبره این افراد با سنگ مرمر سفید تزئین شده با معماری سبک رنسانس پوشانده شده است.

به غیر از این افراد وانر اول و فیلیپ اول به عنوان وارثان قدرت از فردینالد و ایزابلا هم در این کلیسا به خاک سپرده شده اند. علاوه بر آثار هنری زیبا و پیچیده در این کلیسا و محراب بالای کلیسا موزه ای نیز با تعداد زیادی از اشیا که نماد حکومت دوره فردینالند و ایزابلا بودند نیز در این مجموعه به همراه مجموعه هنرهای ایزابلا قرار گرفته است. آثاری همچون تاج و شمشیر و عصای سلطنتی فردینالد در این موزه برای بازدید عموم قرار گرفته است. ورودی این کلیسا 3.50 یورو می باشد.

Madraza Palace

کاخی در مقابل ورودی Royal Chapel’s و دانشگاه قدیمی اسلامی قرن چهاردهم و اولین سالن شهر گرانادا پس از باز پس گیری این شهر. در این کاخ امکان عکسبرداری بدون فلاش هست و ورودی برای هر نفر 2 یورو می باشد.

Plaza de Bib-Rambla

میدانی زیبا در یک بلوک غربی کلیسای جامع شهر گرانادا است. میدانی خاص و دیدنی که از این میدان می توانید دید خوبی به کلیسای جامع داشته باشید. این میدان در اصل مرکز موریش گرانادا است و مرکزی پرشور از تجمعی خاص از بازارهای و جشنواره های شهر گرانادا است.

پس از اینکه این میدان به دست مسیحی ها افتاد و با حکومت مسیحی ها گسترش یافت و به عنوان مرکز مراسم کاتولیک مورد استفاده قرار گرفت.

امروزه این میدان به مکانی امن و آرام مبدل شده که گردشگران و مردم عادی برای استراحت و نوشیدن قهوه و یا خوردن غذا به این میدان می آیند و در کنار گل های رنگارنگ و حوض های جذاب لحظات خوبی را سپری می کنند.

Alcaiceria

Alcaiceria در اصل بازاری زیبا و دوست داشتنی است که در جنوب کلیسای جامع شهر گرانادا قرار گرفته است. این بازار مجموعه ای از کوچه پس کوچه های در هم پیچیده و پر از پیچ و تاب است که در اصل بازار مرکزی ابریشم مسلمانان گرانادا بوده است.

هر چند در ابتدا این بازار از موضوع باز پس گیر جان سالم به در برد ولی در زمان فیلیپ دوم و به دستور این پادشاه بازار تعطیل شد و آتش هر آنچه از سال 1850 باقی مانده بود را نابود کرد.

در قرن نوزدهم این بازار بازسازی شد و برای بازدید گردشگران بازگشایی شد و اغلب مغازه های سوغاتی فروشی زیر آرک های زیبای تزئین شده به سبک موریش راه اندازی شدند. هر چند تمامی محصولات و سوغاتی ها با دید نوآورانه ساخته شده اند ولی در زیر سقف هایی با معماری سنتی و تاریخی به فروش می رسند که ارزش بازدید از بازار را چند برابر می کند.

Corral del Carbón

از سمت Calle Reyes Catolicos که بروید ، به کوچه ای به نام Puente del Carbonبرخورد خواهید کرد که در پایین این کوچه با یک ساختمان قوس مانند یا آرک مانند مواجه خواهید شد که به سبک دوران موریش تزئیین شده است. یکی از ساختمان های نادر باقی مانده با سبک موری در ناحیه مرکزی گرانادا است.

این ساختمان تاریخی حیات دار شاید قدیمی ترین بنای تاریخی در گرانادا باشد. در اصل این ساختمان در ابتدا به عنوان یک کاروانسرا ساخته شد و مورد استفاده قرار گرفت. کاروانسرایی که بازرگانان در آن به استراحت می پرداختند و بارها و محصولات خود را در این مکان نگهداری می کردند. این ساختمان یکی از نمونه های ساختمان های بی شماری بود که در اطراف بازار Alcaiceria قرار داشتند.

بعدها این ساختمان به مکانی برای نمایش تئاتر تبدیل شد و امروزه باید برای خرید بلیط رویداد های موسیقی بزرگ در صف بازدید از این کاخ یا ساختمان زیبا بایستید. برای ورود به این ساختمان درب بزرگ آن را انتخاب کنید و از حیاط با دیوارهای آجری جذاب آن لذت ببرید.

Plaza Nueva

در بلوک شرقی Plaza Isabel la Catolica واقع شده است. برای رسیدن به این میدان باید از اتوبوس های خط 31 و 32 استفاده کنید و یا از سمت Gran Via قدم زنان به این میدان بیایید.

طولانی ترین مرکز زندگی مردم گرانادا است. Plaza Nueva در اصل قدیمی ترین میدان شهر گرانادا است که در زیر Alhambra و در پایین Albayzin قرار گرفته است و امروزه این مراکز دیدنی را با بخش های جدیدتر شهر به سمت غرب متصل می کند.

در اطراف این میدان تعداد زیادی کافه و رستوران تاپاس وجود دارد که این میدان را به مرکزی برای شب زنده داری مبدل کرده است. همچنین چندین ساختمان مهم گرانادا از جمله Royal Chancellery ، House of Pisa و در سمت شرق میدان ساختمان Church of Santa Ana که یک کلیسای قرن شانزدهمی است که با سبک مودهجار Mudejar) )و یک برج دوست داشتنی ساخته شده است قرار دارند.

Museo San Juan de Dios

این موزه درست در کنار میدان Plaza Nueva قرار گرفته است. در این موزه مجموعه های هنری بسیار ارزشمند و غنی نگهداری و در معرض دید قرار داده شده اند. هزینه بازدید از این موزه 3 یورو می باشد.

الحمرا (The Alhambra )

برای معرفی کاخ الحمرا ابتدا باید به تاریخ شهر گرانادا (غرناطه) و ماجرای ورود اسلام به اسپانیا (آندلس) اشاره کنیم.
در سال 781 پس از هجرت، در جریان توسعه مرزهای اسلام در حکومت اُمویان یکی از سرداران خلافت اموی به نام طارق بن زیاد جهت فتح سرزمین اندلس راهی اروپا می‌شود. او پس از فتح تنگه ورودی اسپانیا که هم اکنون به نام تنگه “جبل الطارق” معروف است، موفق می شود قوم ویزیگوت ها (Visigothi) که ادعای وراثت امپراتوری روم را داشتند شکست دهد. پس از آن دودمان های مختلف مسلمان از جمله مرابطان، موحدون، مرینیان و نصریان بر منطقه اندلس و ایبری حاکم شدند.
اوج حضور خلافت اُموی در اندلس به زمان عبدالرحمن سوم معروف به عبدالرحمن الناصر لِدین الله و حِکَم دوم یعنی حدود سال های 961 هجری بر می گردد. در زمان حکومت او بناهای باشکوه بسیاری در اندلس، گرانادا و کوردوبا ساخته شد که معروف ترین آنها شهر الزهرا (Medina Azahara) در کوردوبا است. اما اوج داستان های اندلس، منطقه ایبری و کاخ الحمرا به زمان دودمان نصریان یا بنونصر بر می گردد که در بسیاری از فیلم های تاریخی دنیا از آن نام برده اند.
در تاریخ به نام 23 امیر از خاندان بنونصر که به سلاطین غرناطه مشهور هستند به عنوان حاکمان قدرتمند ساکن در کاخ الحمرا و پادشاهِ امیرنشین گرانادا اشاره شده است. در زمان محمد بنو نصر در سال 1492 میلادی سپاهی از مسیحیان به رهبری فرماندهان کاستیا و آراگون (شهر ساراگسا کنونی) توانستند بر حکومت خاندان بنونصیر خاتمه دهند.

معرفی کامل کاخ الحمرا

در شهرسازی های قدیم معمولا بلندترین نقطه شهر که مشرف بر تمام آن بود را برای ساختن مهمترین بنای شهر انتخاب می کردند. به همین علت معمولا کاخ پادشاهان در مرتفع ترین مکان شهر ساخته می شد تا ضمن تسلط کامل بر چهره ی شهر، رسیدن نیروهای دشمن به کاخ کندتر صورت بگیرد. کاخ الحمرا نیز از این قاعده مستثنی نبود و در مرتفع ترین نقطه شهر گرانادا ساخته شد.

سازنده کاخ الحمرا کیست؟

کاخ الحمرا در دوره های مختلف ساخته شد اما زمان ساخت بنای اولیه آن را به قرن 13 میلادی و خاندان نصیریان (بنی نصیر) از اعراب مسلمان نسبت می دهند. بعدها پس از شکست مسلمانان از مسیحیان آراگون و ورود پادشاه فردیناند و ملکه ایزابل در سال 1492 میلادی قسمت های دیگری به مجموعه کاخ الحمرا اضافه شد.

چرا کاخ الحمرا ساخته شد؟

کاخ الحمرا که در زبان عربی به معنای کاخ قرمز است، در قلب شهر گرانادا ساخته شد تا تجسم بهشت موعود و کاخ های بهشتی مسلمانان باشد. بر اساس اسناد تاریخی به قدری معماری کاخ زیبا و چشم گیر بود که جهانگردان بسیاری برای بازدید از قصر به شهر گرانادا می رفتند، چون غرناطه یا گرانادا زیباترین شهر اروپا در زمان حکومت موروها (مسلمانان عرب) بود به همین دلیل جهانگردان سختی مسیر را به جان می خریدند تا حتما از غرناطه دیدن کنند.
افسانه های بسیاری در خصوص ساخت بنای کاخ الحمرا وجود دارد. برخی معتقدند چون کاخ در شب ساخته می شد، نور آتش بر خاک رس تاثیر می گذاشت و کم کم رنگ بنا قرمز شد. اما عده ای دیگر معتقدند علت زیبایی و قرمز بودن رنگ کاخ این است که توسط انسان ها ساخته نشد و نیروهای ماورایی در ساخت آن دخالت داشتند به طوری که در شب با روشن شدن مشعل های اطراف کاخ این طور تصور می‌شد که کاخ در درون آتش شعله ور قرار دارد. در واقع همین شعله های آتش اطراف کاخ راهنمای خوبی برای مسافران بود که می خواستند به گرانادا سفر کنند. داستان سوم در خصوص علت نام گذاری کاخ احمرا به نام حاکم وقت آن زمان محمد ابن ‌الاحمر (مشهور به محمد دوم) بر می گردد.
پس از سپری شدن دوران شکوفایی الحمرا، بر اثر تغییرات بسیاری که در حکومت گرانادا به وجود آمد کم کم زیبایی کاخ دستخوش تغییرات بسیاری قرار گرفت. از ویرانی کاخ همین بس که در جریان لشکرکشی ناپلئون بناپارت به اسپانیا او و سپاهیانش به کاخ الحمرا وارد شدند و بسیاری از اشیای زینتی سَبُک را با خود به فرانسه بردند.
الحمرا شهرت و حیات مجدد خود را مدیون واشینگتن اروینگ نویسنده معروف امریکایی است که پس از سفر خود به گرانادا در اواخر دهه ۱۸۲۰ و مشاهده شکوه این کاخ زیبا شروع به نوشتن کتاب معروف داستان‌های الحمرا (Tales of the Alhambra) کرد. در این کتاب او بدون سوگیری به اوج هنرنمایی مسلمانان و مسیحیان در ساخت کاخ الحمرا می پردازد.

کاخ الحمرا در کدام سده ساخته شد؟

تاریخ دقیق ساخت کل مجموعه کاخ الحمرا در دست نیست اما آنچه مسلم است، بیشترین و مهمترین بخش های کاخ از 1248 تا ۱۳۵۴ میلادی و در دوران حکومت الاحمر و خاندان بنو نصیر (Nasrid dynasty) ساخته شد. به طور کلی ساخت بناهای مربوط به دوره ی اسلامی آن در قرن 13 میلادی و مجموعه های ساخته شده در دوران مسیحیت به قرن 16 میلادی هستند. اگرچه برخی معتقدند کاخ الحمرا در قرن نهم به عنوان یک بنای نظامی و استحکامات شهر ساخته شده بود.

تزئینات کاخ الحمرا

نمای بیرونی کاخ الحمرا به پیروی از سبک معماری اسلامی کاملا ساده با پرهیز از تجمل گرایی و با استفاده از خاک رس ساخته شد؛ اما در تزئینات داخلی از کاخ‌سازی بربرهای مراکش؛ کاشی های مراکشی؛ تزئینات خط نستعلیق هنرمندان خطاط ایرانی و قسطنطنیه؛ نقوش اسلامی و خطوط اسلیمی؛ کتیبه های قرآنی به خط کوفی؛ خط نسخ و خط ریحانی؛ ترکیب رنگ های زرد، آبی، سفید، سبز و مشکی استفاده شده است.

بخش های مختلف کاخ الحمرا

بنای اصلی کاخ احمرا خود به سه بخش اصلی بارگاه یا تالار بار عام (Mexua)، شبستان (Serallo) و حرم سرا تقسیم می شود که دارای دو بخش جانبی به نام های باغ‌های پلکانی Generalife و قلعه آلکازابا Alcazba است.

1- قلعه آلکازابا | Alcazaba

این کاخ باقی مانده یک قلعه عظیم در بالای تپه ای در شهر گرانادا است که چشم اندازی عالی نسبت به شهر دارد. این کاخ قدیمی ترین قسمت الحمرا می باشد و برخی از زیباترین چشم انداز ها را از هر کجای مجموعه به بازدیدکنندگان پیش کش می کند و پانورامای بی نظیر و گشترده ای از بالای برج برجسته این کاخ به چشم می خورد.

از بالای این کاخ تقریبا همه شهر را می توانید ببینید و تا کوه های سیرا نوادا را در دید خواهید داشت. در داخل دیوارهای قلعه خرابه های شهری را خواهید دید که در آن خانه و حمام سربازارن آن دوران قرار داشته است ولی امروزه تنها طرحی از این اتاق ها و حمام ها باقی مانده است.

2- برج دیدبانی | Watch Tower

برج دیدبانی یا Torre de la Vela در ابعاد 16 متر در 16 متر به ارتفاع 2680 متر در چهار طبقه ساخته شد. اگر از برج دیدن کنید بر فراز آن یک زنگ یا ناقوس خواهید دید که در سال 1840 برای اطلاع رسانی های حکومتی و یا خبر از حمله دشمن استفاده می شد. در پایین برج دیدبانی انبار اسلحه قرار دارد و کمی آن طرف تر یک مسجد ساده ساخته شد تا سپاهیان و نگهبانان نماز بخوانند؛ اما بعدها و پس از ورود اروپاییان مسیحی بر روی مسجد، کلیسای سنت مارید (Saint Mary) ساخته شد.

3- کاخ نصری یا نصیر | Nasrid Palace

کاخ نصیری مرکزی ترین بخش کاخ الحمرا است که مخصوص زندگی پادشاهان بود. در مجموعه کاخ نصیری یک سالن بارعام، برج کمارس، کاخ یوسف، کاخ شیران (محمد پنجم) قرار دارد. جالب است بدانید که از سبک کاخ سازی متداول ایرانی-اسلامی در شهرهای مسلمان نشین از جمله کاخ عراق و شام در طراحی داخلیِ کاخ نصیر نیز از ترکیب آب و گیاهان استفاده شدبه گونه ای که آب از طریق نهرهای باریک در سراسر کاخ در جریان باشند.

4- برج کمارس | Torre de Comares

این برج مربع شکل برخلاف کارکرد معمول برج سازی به عنوان یک بنای مجزا استفاده می شد و مخصوص نشست وزیران و سفیران حکومت های اطراف بود. در طراحی سقف چوبی برج کمارس از طرح هفت آسمان که در قرآن آمده، استفاده شد. در تالار برج کمارس یادبودی از تسلیم نامه شاه عبدول نصری به پادشاه فردیناند قرار دارد.

5- حیاط کاخ شیران | Lions Court

معروف ترین قسمت کاخ الحمرا حیاط کاخ شیران است و بیشترین عکس های سلفی گردشگران از این حیاط زیبا گرفته می شود. این کاخ دارای سه اتاق یا عمارت مجزا به نام های “تالار دو خواهر” و”تالار آبنسراجنس یا Abencerrajes ” و “تالار پادشاه” که در سه طرف حیاط شیران می‌باشد. مهمترین ویژگی کاخ شیران تزئینات سقف آن است که به شیوه 16 ضلعی و لانه زنبوری ساخته شد.

6- حمام و حرم سرا | Baths

تمامی حمام ها و اتاق های حرم سرا در داخلی ترین بخش کاخ ساخته شدند و دسترسی به آنها آسان نبود. امروز نیز گردشگران می توانند طراحی داخلی حمام را از فاصله دور و پشت شیشه ملاحظه کنند.

7- تالار قایق | Hall of the Boat

یکی از عجیب ترین بخش های کاخ الحمرا تالار قایق است. نام این اتاق به اشتباه در ترجمه از زبان عربی به اسپانیایی به نام قایق تغییر کرد. این تالار در واقع محل نگهداری تجهیزات نظامی از جمله لباس جنگ و ابزارهای پادشاه و سپاهش بود که در زبان عربی به معنای برکت یا مکارابس (mocarabes) بود. بعدها اسپانیایی ها آن را barca یا قایق خواندند و امروزه به همین نام ترجمه می شود. در این تالار دو کتیبه زیبا با شعار اسلام “برکت” و “پیروزی از آن خداست” قرار دارد.

8- سیاهچال الحمرا | alhambra dungeon

یکی از مخوف ترین بخش های کاخ بزرگ الحمرا سیاه چال و زیرزمین آن است. تا چند سال پیش کسی اجازه ورود به سیاهچال و زیرزمین را نداشت. محلیان برای ترساندن بازدیدکنندگان افسانه های بسیاری از وجود ارواح خبیث و آدم خور سیاهچال گفتند. با توجه به درخواستهای بازدیدکنندگان و برای جذب گردشگران بیشتر، مسئولان کاخ بخش های زیرزمین را بازسازی کردند و تنها در ساعت های خاصی اجازه ورود به بازدید کنندگان داده می شود. از مهمترین ویژگی های سیاهچال الحمرا تودَرتو بودن آن است به طوری که بدون نقشه و راهنما امکان گم شدن افراد زیاد است. برخی از دالان ها به قدری باریک و مخوف هستند که افراد بی‌تجربه نمی‌توانند از آن عبور کنند.

9- حیاط استراحت شاهی یا جِنِر لایف | Generalife

این قسمت از کاخ الحمرا کاملا به چهره شهر گرانادا و دو رود جنیل (Genil) و داریو (Darro) مشرف است و در گذشته یک حیاط خلوت و ایوان برای دیدبانی و یا استفاده خانواده پادشاه بود.

باغ های سرسبز و پر زرق و برق پادشاهی نصرید در مجموعه Generalife گسترده شده است. این باغ ها بهترین مجموعه باغ های به سبک موریش در اندلس است. این مجموعه در تپه ای در پشت مجموعه ای با دید عالی نسبت به قصر الحمرا واقع شده است.

در داخل این مجموعه شما می توانید بستری از گل های رنگارنگ، معماری نفیس و فواره های زیبا و سایه های خنکی را پیدا کنید.

برای ورود به Generalife دو ورودی وجود دارد . یکی از این ورودی ها در سمت شرق باجه بلیط فروشی الحمرا قرار دارد و دیگری در کنار Nazaries Palacios قرار گرفته بود که البته در سال 2015 بسته شد.

از هر دو ورودی شما باید از کنار جاذبه های دیدنی مجموعه و آمفی تئاتر الحمرا به سمت باغ پایینی یا Lower Gardens عبور کنید. مجموعه ای از ستون های لبه دار با حوش هایی مستطیلی در مرکز آن و بستری از گل های رنگارنگ در سراسر مسیر همراه شما خواهند بود.

صرف نظر از نمای دیدنی خود کاخ Generalife ساختمان سفید رنگ این کاخ در بالای تپه و تصویری رنگارنگ و جذاب از باغ ها، در داخل این کاخ شما می توانید نمایی خارق العاده مشاده نمایید، معماری های بی بدیلی ببینید و بسیاری از عکس های هنری خود را از حیاط Court of the Main Canal که پر از حوض های رنگی با فواره های آبی که از استخری مستطیلی به بیرون پرتاب می شود را ببینید.

در همین نزدیکی حیاط Soultana’s Court قرار دارد که حیاطی فوق العاده دیدنی دیگر با حوض های فواره دار می باشد.

در بالای کاخ باغ بالایی است، جایی که شما می توانید آلاچیق های طولانی و آبشار های پلکانی زیبایی را در آن مشاهده کنید. شاید بهتر باشد آبشار پلکانی این باغ را آبشار پلکانی توامان با گل بنامیم زیرا در مسیر فرود آب، گل های زیادی دیده می شوند.

باغ بسیار بزرگ می باشد نمای اصلی باغ مشخص است به شکلی که در تمامی مسیر شما می توانید یک تصویر را بار ها و بارها مشاهده کنید.

این ها چهار جاذبه اصلی کاخ Generalife هستند اما این نما ها دارای مناظر ثانویه دیگری هم هستند. بعضی از این مناظر کاملا به خودی خود به وجود آمده اند و تاثیر گذار هستند. اگر از سمت Plaza Nueva با پای پیاده به الحمرا بیایید، می توانید از مسیر Cuesta de Gomerez که در نزدیکی دروازه گرانادا واقع شده است عبور کنید مسیری زیبا و سرپوشیده که همانند یک زیر گذر جذاب می باشد.

اگر این مسیر را ادامه دهید به منظقه مسکونی باسک وارد می شوید یک منطقه سر سبز و زیبا در دره ای در زیر مجموعه کاخ با مسیر پیاده روی باریک در طول مسیر خود با حوض های فواره دار و مجسمه های زیبا که در همه مسیر قرار داده شده اند.

در طول این مسیر در تابستان بوی عطر گیاهان شما را سر مست خواهد کرد . اگر پس از طی کردن دره از مسیر راست حرکت کنید، وارد قسمتی خواهید شد که برج های Bermejas در آن واقع شده است. قسمتی از مجموعه الحمرا با برج های بزرگ و مربعی شکل که از بالای این برج ها دید خوبی به اطراف محله های Bermejas خواهید داشت.

برج ها خودشان تا حدودی تخریب شده اند ولی دیدی که به شما از الحمرا و گرانادا می دهند فوق العاده است.

اما اگر مسیر سمت چپ را برای خروج انتخاب کنید به سمت دروازه عدالت یا Justice Gate حرکت خواهید کرد. یک مسیر سر پوشیده بسیار عالی با سبک معماری موریش است که در اوایل به عنوان مسیر ورودی کاخ بوده و مسیری تاریخی است.

اما در خود کاخ اصلی درست در بالای دروازه و قصر عدالت یک حیاط دوست داشتنی وجود دارد که به نام Square of the Cisterns شناخته می شود. این حیاط در بین Alcazaba و Palace of Charles V و درست پس از دروازه شراب یا Wine Gate واقع شده است. مسیر نعل اسب مانند سر پوشیده زیبای دیگری که وظیفه حفاظت از باغ را بر عهده دارد.

با ادامه دادن در این مسیر باریک از سمت Palace of Charles V به سمت قسمت بالای مجموعه کاخ شما وارد قسمتی خواهید شد که پر از فروشگاه های تولیدات دستی چوبی و سوغاتی های برجسته وسنتی است و در این مسیر کلیسای برجسته St. Mary Church ، خرابه های یک روستای قدیمی و Parador هم وجود دارند.

البته قسمت اعظم Parador امروزه تبدیل به یک هتل و رستوران شده است ولی هنوز هم مکان هایی از ان برای بازدید عموم باز است مانند ورودی دوست داشتنی حیاط و خرابه های صومعه Franciscan که دارای بقایایی از یک کلیسای کوچک با منظره رو به هتل lavish .

در بالای مجموعه اصلی کاخ در سمت شرق Generalife تعداد زیادی از امکانات و تجهیزات رفاهی برای بازدیدکنندگان در نظر گرفته شده است که از آن جمله می توان به چندین پارکینگ بزرگ اشاره کرد.

کمی کوه نوردی به سمت بالای یک تپه از سمت پارکینگ باعث می شود که به Silla del Moro برسید. خرابه های پاسگاه نگهبانی که مستقیما در بالای کاخ Generalife قرار گرفته است. بازدید از این پاسگاه نیاز به کوه پیمایی از مسیری سخت دارد و شاید به همین دلیل  از سایر قسمت ها جدا شده است.

سیلا ( Silla) دیدنی ترین و فوق العاده ترین منظره ای که می توانید در گرانادا ببینید را به شما نشان خواهد داد. فرصتی نادر برای دیدن کاخ و مجموعه الحمرا از نمایی عالی و بی نظیر، نمایی فوق العاده از شهر گرانادا ، دره ها و کوه ها و اطراف آن.

حسن دیدن شهر از این منطقه این است که به هیچ عنوان در این منطقه شلوغی نمای San Nicolas در Alcazaba را تجربه نخواهید کرد.

10- حیاط خندق یا بخش آبیاری | Patio of the Irrigation Ditch

این قسمت از کاخ الحمرا با وسعت 48.70 متر طول و 12.80 عرض بخشی از حیات جنرلایف است. در این قسمت با حفر خندق و کانال های آبکشی منطقه سرسبز و خنکی برای خاندان سلطنتی و جلسات خصوصی پادشاه درست کردند.

ساعات کاری و خرید بلیط کاخ الحمراء

ساعات کاری این مجموعه از 15 مارس تا 14 اکتبر هر روز راس ساعت 8.30 تا 20 به غیر از سه شنبه ها و شنبه ها که تا ساعت 23.30 باز می باشد. و از 15 اکتبر تا 14 مارس از ساعت 8.30 تا 18 باز می باشد البته در روز های جمعه و شنبه تا ساعت 21.30 هم فعالیت می کنند.

در نظر داشته باشید که بلیط فروشی در این مجموعه درست تا قبل از یک ساعت ورود به کاخ باز است و بعد از آن بلیط فروش تعطیل می شود. برای بازدید از این کاخ باید 14.30 یورو به عنوان بلیط ترکیبی یا بلیط کومبو با مجموعه های دیگر یعنی Palacios Nazaries ، Alcazaba و Generalife بپردازید و یا 7 یورو تنها برای بازدید از Alcazaba و Generalife ، یا 8 یورو برای بازدید عصرانه از Palacios Nazaries و یا 6.40 یورو برای بازدید شبانه از Generalife پرداخت نمایید.

بازدید از کاخ چارلز چهارم رایگان است. اگر اطلاعات متفاوتی به شما داده شد، اصلا تعجب نکنید حتی وب سایت رسمی خود این مجموعه ها هم هماهنگی درستی در مورد ساعات و قیمت ها و نوع بلیط ها ندارند.به همین دلیل نمی توانید به بروشورها و نشانه ها و تابلوهای این مجموعه هم زیاد اعتماد بکنید.

توصیه می کنیم که اگر قصد بازدید از گرانادا را دارید، حتما کاخ الحمرا را بازدید کنید و برای رزرو بلیط این کاخ زیبا حتما از چند هفته و حتی ماه زودتر اقدام کنید. نه تنها بازدید از این کاخ متقاضی زیادی دارد بلکه بازدید از آن نیز محدود است و تعداد نفرات زیادی اجازه ورود و بازدید از الحمرا و Palazios Nazaries را ندارند و به همین دلیل زود بلیط ها به فروش می رود.

رزرو بلیط این مجموعه ها بصورت آنلاین انجام می شود . البته حضورا و تلفنی هم امکان پذیر است ولی بهترین راه رزرو انلاین بلیط است. برای خرید حضوری بلیط این مجموعه ها باید به قسمت ورودی الحمرا و یا فروشگاه Tienda de la Alhambra در Calle Reyes Católicos واقع در مرکز شهر مراجعه کنید.

در نظر داشته باشید که رزرو بلیط الحمرا چه بصورت تلفنی و چه بصورت انلاین نیاز به کارت اعتباری دارد. پس از رزرو باید از بلیط پرینت بگیرید و یا شماره رزرو را با خود به دفتر فروش بلیط در ورودی الحمرا بیاورید و در آنجا بلیط های اصلی خود را دریافت کنید. ممکن است گاها هزینه 10 درصدی بابت صدور بلیط از شما دریافت شود.

همیشه برای هر روز حدود چند صد بلیط رزرو باقی می ماند تا در همان روز به فروش رسانده شود ولی نمی توان به این میزان بلیط دل خوش بود و باید از قبل برنامه ریزی کرد. چرا که اگر زودتر به فروش نرسیده باشد نیازمند حضور در صف طولانی خرید بلیط و این هم به موقع و صبح زود است. گاهی حتی ثانیه ها برای خرید بلیط اهمیت دارند. پس قدر زمان را بدانید و در موقعی که می توانید و بدون استرس بلیط خود را پیش خرید کنید.

اگر قصد خرید بلیط الحمرا را داشته باشید ولی نه بصورت انلاین و نه بصورت پیش خرید بتوانید خرید خود را انجام دهید باز هم گزینه های دیگری را برای خرید بلیط و بازدید از این مجموعه ارزشمند دارید که عبارتند از :

در برخی از مواقع بلیط بصورت شبانه موجود است و تنها کافی است از متصدی بخواهید در خصوص بلیط های شبانه به شما اطلاعات بدهد.
برای افرادی که کارت بونو داشته باشند جاهای خالی همچنان وجود دارد.
ممکن است برخی از بلیط ها بصورت سفارشی و یا خاص برای برخی مکان ها و دفاتر به نام بلیط La Caixa در دسترس باشد. به عنوان مثال برخی مواقع بلیط سفارشی سه روزه برای الحمرا و یا کلیسای جامع و برخی از مناظر و جاذبه های گردشگری و برخی از سفرهای اتوبوسی توسط برخی از نهاد ها شبیه به کارت بونو صادر می شود. این موسسات و یا شرکت ها اجازه دارند تا تعدادی بلیط را برای هر سانس به فروش برسانند.
از تورهایی که کار برنامه ریزی و اجرای تور را بر عهده دارند سوال کنید و با آنها در تور رزرو شده آنها همراه شوید.
از سایر نهاد هایی که نماینده فروش بلیط این مکان ها هستند بلیط خود را خریداری کنید هر چند باید قیمت بالاتری پرداخت کنید.

چنانچه موفق به خرید بلیط الحمرا نشدید، به یاد داشته باشید که بسیاری از مناطق اطراف این کاخ بصورت رایگان در دسترس هستند و بدون نیاز به خرید بلیط می توانید از آنها بازدید کنید. این بازدید ها را معمولا تورهای کشتی کروز برنامه ریزی می کنند. عدم موفقیت در خرید بلیط الحرما به این معنی نیست که شما نمی توانید هیچ یک از قسمت های آن را مشاهده کنید و یا اتوبوسی شما را به این مکان نخواهد آورد.

نکته دیگری که باید در نظر داشته باشید این است که ساعات بازدید از این مجموعه ها به سه قسمت تقسیم می شود.یکی از صبح تا ساعت 14، یکی از 14 تا اوایل شب و بلیط های عصرانه که مربوط به شب می باشد.

بلیط ها برای دوره های مشخصی صادر می شوند و شما باید در این مدت بازدید خود را انجام دهید و هیچ تضمینی نیست که در صورت منقضی شدن بلیط بتوانید از آن مجددا استفاده کنید. همچنین وقتی بازدیدکنندگان وارد این مجموعه شدند تا اولین زمان تعطیل شدن می توانند در مجموعه بمانند.

ضمن اینکه بازدید از Nazaries Palacios تنها در زمان بازدید شما از یک پنجره و به مدت نیم ساعت قابل مشاهده است.

یک پیشنهاد خوب این است که اگر شما بلیط صبح بازدید از این مجموعه را دارید و دوست دارید که Nazaries Palacios را هم مشاهده کنید و ساعت رونمایی از این اثر ساعت 13 می باشد به شکلی برنامه ریزی کنید که در طول این زمان و قبل از ساعت 13 تمامی جاذبه های الحمرا و حتی Alcazaba و Generalife را مشاهده کرده باشید و سر فرصت در آخرین مرحله به دیدن این اثر برسید.

حرکت به سمت الحمرا

از مرکز گرانادا اتوبوس های c3 بصورت مستقیم مسافران را به ایستگاه الحمرا انتقال می دهد. برای استفاده از این اتوبوس ها به ایستگاه Pavaneras 1 stop در پشت Plaza Isabel La Catolica باید بروید.

سه ایستگاه برای الحمرا وجود دارد: ایستگاه Generalife نزدیک ترین قسمت به بلیط فروشی است، Carlos V که به قسمت کاخ Carlos V می رسد و Puerta de la Justica. هزینه بلیط 1.20 یورو می باشد.

راه دیگر استفاده از تاکسی های خطی و یا تلفنی است. تاکسی ها از مرکز گرانادا و در ایستگاه Plaza Nueva بصورت مستقیم مسافران را به این مجموعه انتقال می دهند. هزینه تاکسی حدود 5 یورو می باشد.

بصورت پیاده شما می توانید از سمت Plaza Nueva به طرف الحرما حرکت کنید و نزدیک به 30 دقیقه پیاده روی باید انجام دهید. اما راه دیگر این است که از خیابان Cuesta de Gomerez برای پیاده روی استفاده کنید و مستقیم به سمت الحرما حرکت کنید و راه سوم هم این است که از سمت شرقی Albayzin via Cuesta del Rey Chico حرکت کنید.

دفاتر بلیط فروشی مجموعه در جنوب شرقی الحمرا و جنب Generalife قرار دارند. اگر از خارج از شهر وارد می شوید باید از راننده بخواهید تا از بزرگراه A-395 به پارکیگ این مجموعه برود . هزینه این پارکینگ ساعتی 1.50 یورو می باشد و سپس با عبور از منطقه ای تاریخی بصورت پیاده به این مجموعه دسترسی خواهید یافت.

کاخ الحمرا یک کاخ قرون وسطایی می باشد که در مرکز گرانادا واقع شده است و یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری در کل اسپانیا است.این کاخ را بسیاری از گردشگران به نام قصر الحمرا یا Palacios Nazaries ، قلعه الحمرا یا Alcazaba و باغ الحمرا به نام Generalife و همچنین با نام بخش حکومتی یا Medina می شناسند که در واقع قسمت های مختلف این کاخ می باشد و هر کدام شامل این مجموعه می باشند.

الحرما در راس جاذبه های گردشگری اسپانیا قرار دارد و هر ساله تعداد زیادی از بازدید کنندگان برای بازدید از این بنای خارق العاده وارد اسپانیا می شوند. الحمرا یکی از آثار مسلمانان گرانادا بوده و با سبک موریش ساخته شده است. در واقع شکوه تمدن موریشی را می توان با بازدید از این مجموعه دید.

این کاخ معماری زینتی بی نظیری دارد، باغ های دیدنی و جداب، حوض های خاص و با ویژگی های عالی، چشم انداز هایی نفس گیر و … را همه و همه را می توانید در یک مجموعه بی بدیل ببینید.

الحمرا قصر، قلعه ، کاخ و خانه نصرید سلطان (Nasrid sultans ) است، یکی از مقالات بند مرتبه دولتی ، خادم کلیسا و یک سرباز نخبه قرن 13 تا 14 گرانادا است.

در اطراف این کاخ دیدنی سایر ساختمان های دیگر تاریخی مرتبط به دوره های مختلف تاریخی را می توانید ببینید که به ویژه به سبک معماری رنسانس و چالز پنجم ساخته شده اند و از آن جمله می توان به موزه الحمرا و موزه هنر اشاره کرد.

الحمرا مجموعه ای وسیع متشکل از ساختمان ها و باغ های سر سبز و دیدنی دارد که خود به تنهایی ارزش زیادی برای بازدید دارد. این مجموعه ها بصورت رایگان برای بازدید عموم باز هستند و تقریبا در همه ساعات روز باز می باشند.

اما چها جاذبه اصلی این بنا را می توان به ترتیب Alcazaba ، Palace of Charles V ، Palacios Nazaries و Generalife می باشند که در ادامه درباره آنها توضیح داده می شود.

Palace of Charles V

آخرین اثر تاریخی که به مجموعه الحمرا اضافه شد. ساختمانی قرن شانزدهمی پس از اینکه به یادبود چارلز ساخته شد و به دلیل اینکه در نزدیکی الحمرا بود به این مجموعه تعلق گرفت.

در واقع این ساختمان کاخ سلطنتی چارلز بوده که در نزدیکی ساختمان الحمرا واقع شده بود است. این کاخ در دو سطح به سبک معماری رنسانس ساخته شده است و حیاطی دایره ای و بزرگ که در اطراف آن کلونی های زیادی ساخته شده است.

در داخل این کاخ دو موزه نیز احداث شده است که به نام های Museo de la Alhambra و شناخته می شوند. موزه de la Alhambra در طبقه پایین این کاخ بنا شده و مجموعه ای ارزشمند از هنرهای ساخته شده و آثار هنری الحمرا را شامل می شود و موزه de Bellas Artes موزه زیبای کوچکی است که در طبقه بالا بنا شده و شامل آثاری از تغییر و تحولات این کاخ و الحمرا می باشد که بصورت نمایشگاهی برای بازدید عموم قرار داده شده است و سایر هنرهای مرتبط با این کاخ و الحمرا را نیز در خود جای داده است.

Palacios Nazaries

این کاخ، کاخ سلطنتی نصرید بوده و اولین بنای مورد توجه با بیشترین مجموعه جذابیت در الحمرا می‌باشد.کاخی فوق العاده جذاب و دیدنی از نظر معماری و زیبایی است.

بازدید کنندگان و گردشگرانی که به این کاخ وارد می شوند به محض ورود به این کاخ خود را در میان اتاق هایی دوست داشتنی و حیاط های سرسبز، تلاقی و تقاطع های زیبا و پنجره های جذاب، سقف های چوبی حکاری شده، ستون ها و دیوار های گچ کاری شده و دیوارهای کاشی کاری و سرامیک کاری شده و انواع جذابیت ها و زیبایی های دیگر می بینند.

همه بازدیدکنندگان تور گردشگری خود را در این کاخ از Mexuar شروع می کنند که مجموعه ای از اتاق های اداری و اجرایی با یک اتاق دعای زیبا و یک حیاط کوچک دیدنی با نمایی از Façade of Comares طلایی می باشد.

بعد از آن وارد حیاط Court of the Myrtles می شوید که یک حیاط زیبا با استخرهایی است که در اطراف آن آب نماهایی زیبا جریان دارند و لبه های آن بصورت زیبایی معماری شده است.

در قسمت انتهایی حیاط وارد اتاقی می شوید که به اتاق دوازده شیر معروف است، در این اتاق نمایی از مجسمه های دوازده شیر به عنوان ستون هایی در حیاط را خواهید دید که واقعا زیبا هستند. این اتاق البته اکنون در حال بازسازی است.

در قسمت روبه روی اتاق دوازده شیر در انتهای حیاط اتاق دیگر به نام اتاق کشتی وجود دارد. این اتاق به دلیل جذابیت معماری و حکاکی های روی چوب های سقف آن شهرت دارد. در تالار ماموران دولتی و یا تالار سفیران که وارد شوید، در اصل وارد بزرگترین و شاید دیدنی ترین نقطه کاخ شده اید.

این تالار در ابتدا به عنوان اتاق خواب مورد استفاده بوده است و دارای یک سقف چوبی ستاره دار، دیوارهای گچبری شده بصورت در هم پیچیده و پنجره های زیبا و کرکره ای می‌باشد.

از این تالار شما را از راهرویی عبور خواهند داد که پر از اتاق های کوچک است که هر کدام نامی دارد از جمله اتاق Washington Irving جایی که Washington Irving قصه الحمرا را به نگارش در آورد که به همان خوبی پنجره ای رو به بالا دارد که نمایی زیبا از این پنجره رو به بالا از حیاط مجاور که به حیاط Linda-Raja شهرت دارد و همچنین Albayzín خواهید داشت.

با عبور از یک حمام عمومی سنتی وارد تالار دو خواهر خواهید شد. این تالار دارای اتاقی مجلل و با سقفی پیچیده و گچکاری شده و ویوئی عالی از حیاط Linda-Raja است. از این تالار شما می توانید یک دور کامل از لبه های حیاط شیر ها یا Court of the Lions را ببینید که این تالار هم در حال بازسازی است.

از این تالار شما می توانید به سمت خروجی کاخ بروید که از مسیری عبور می کند که باغ پاترول یا Partal Gardens, در آن قرار دارد. مجموعه ای از باغ های کاخ سلطنتی با جوی های آب و یک استخر بزرگ که منعکس کننده تمامی ظرافت و زیبایی کاخ است.

از سمت این باغ ها هم همچنین شما می توانید به طرف Promenade of The Towers بروید، که باقی مانده دیوار اصلی و برج های مجاوری است که مجموعه الحمرا را در قسمت های مختلف از سمت Generalife تقسیم می کند. با دنبال کردن پله ها در این قسمت می توانید وارد Generalife شوید.

Albayzín

Albayzín را با نام های Albaicín، Alayzín و Albaycín هم می شناسند. این کاخ در بالای تپه در مرکز شهر و درست در مقابل کاخ الحمرا قرار گرفته است. کاخ موزه فوق العاده دیدنی که در بین توریست های مسلمان بسیار شهرت و محبوبیت دارد و البته حق هم دارند.

در میان خیابان ها و کوچه های باریک و در هم پیچیده ساختمان زیبا و با قامتی سفید  وجود دارد که در اطراف آن مغازه های عربی و رستوران های عربی فراوان  و باغ های دیدنی و نمایی خارق العاده از گرانادا  و کاخ الحمرا وجود دارد.

امروزه این کاخ موزه به عنوان یکی از بخش های ارزشمند میراث جهانی یونسکو به حساب می آید که به همراه محله های اطراف خود در این سازمان ثبت شده است. آلبسین به قرن چهاردهم باز می گردد و به عنوان شهری دفاعی ساخته شد و در اصل در زمان حکومت مسلمانان به عنوان یکی از بخش های مرکزی گرانادا محسوب می شد.

ورود به کاخ موزه البسین یا آلبزین  بسیار ساده است. شما می توانید از سمت Plaza Nueva  با کمی پیاده روی به سمت شمال به این کاخ برسید و یا به سمت شرق رفته و از کنار Rio Darro به سمت Paseo de los Tristes که در پایین آن قرار دارد حرکت کنید و بعدا مسیر خود را به سمت شمال تغییر داده و از هر یک از خیابان ها به سمت این کاخ حرکت کنید.

اما اگر از سمت کلیسای جامع و یا هر  جای دیگر مرکز گرانادا قصد دارید به این سمت حرکت کنید بهترین راه ورودی حرکت از سمت Calle Calderería Nueva می باشد. در نزدیک آن هم ایستگاه اتوبوس Gran Vía 1 قرار دارد. در طول مسیر باید از خیابانی سنگ فرش شده عبور کنید که در سراسر آن مغازه های عربی، رستوران های عربی ، نانوایی ها و فروشگاه های چایی و مغازه کالاهای وارداتی از شمال افریقا فراوانی وجود دارد.

با این حال وقتی به داخل محله  Albayzín برسید با خیابان های پیچیده و پله های  و لبه های تیز و سر در گم کننده زیادی مواجه خواهید شد. اما همین هم جزئی از دلبری محله است و جذابیت زیادی دارد  زیرا همیشه ممکن است مسیر جدیدی را کشف کنید  و یا تعجب کنید که این مسیر نیز وجود داشته باشد.

با این حال اگر پیاده روی و حرکت از پله ها برای شما دشوار باشد و یا به حدی سر در گم شدید که مسیر را گم کردید بهتر است از مینی بوس های مخصوص خط 31 و 32 برای بالا رفتن و رسیدن به کاخ استفاده کنید تا شما را به بالای تپه  از Plaza Nueva برسانند. مینی بوس شماره 32 بصورت مستقیم تا الحمرا حرکت می کند.

San José Church

این کلیسا در منطقه ای قرار گرفته که قبلا  توسط Almorabitín  اشغال شده بود و به عنوان مسجد بومیان مورابی مورد استفاده بود. به همین دلیل این کلیسا یکی از قدیمی ترین کلیساهای گرانادا است که از قرن شانزدهم به این طرف مرود استفاده قرار گرفته است.  معماری مسجد قدیمی که امروزه به کلیسا تبدیل شده هنوز هم در بخش های زیادی از کلیسا دیده می شود  به ویژه در برج ناقوس مینا کاری شده آن هنوز هم به خوبی سازه های مسجد دیده می شوند.

San Nicolas Viewpoint

برای رسیدن به این نقطه باید از کلیسایی که در انتهای Calle Caldereria Nueva  قرار دارد به سمت چپ حرکت کرده و به همراه پله ها به سمت بالا صعود کنید.وقتی به Camino Nueva de San Nicolas رسیدید باید به سمت راست رفته  و از خیابان سنگ فرش شده ای زیبا حرکت کنید تا به San Nicolas Viewpoint برسید.

ابلته با مینی بوس های خط 32 و 31 هم می توانید به این دیدگاه برسید. این دیدگاه و یا منطقه دید در بین گردشگران بسیار محبوب است و یکی از جذاب ترین نماها و دیدگاه ها را از الحمرا و کوه پشت آن به گردشگران پیش کش می کند. از این منطقه همچنین چشم اندازی زیبا از شهرستان و Rio Darro خواهید داست. رفتن به این مکان رایگان است.

Mosque of Granada

مسجد گرانادا درست بعد از Plaza San Nicolas وقاع شده است. این مسجد پس از فروپاشی امپراطوری مسلمانان و در دوران باز پس گیری بلا استفاده ماند زیرا دین اسلام ممنوع شد و تمامی مسلمانان از این سرزمین اخراج و مورد آزاد و اذیت فراوانی قرار گرفتند و در طول قرن ها به عنوان سایر مراسم های مذهبی آئین مسیح مورد استفاده قرار گرفت.

اما در سال های اخیر دیدگاه اسپانیایی ها نسبت به مسلمانان عوض شده و این دین مورد بازنگری قرار گرفت. در سال 2003 این مسجد بازسازی شد و در اختیار مسلمانان گرانادا که بعضا از قدیم در این کشور مانده بودند قرار گرفت و به عنوان نقطه تجمع مسلمانان می باشد.

این مسجد یک سیاست درب های باز دارد و هر زمان که شما بخواهید می توانید برای نماز و دعا و یا بازدید از این مسجد وارد باغ و تالار مسجد شوید و در معماری زیبا و فروتنانه آن خود را قرار دهید.

حتی اگر از علاقمندان به مسلمانان و دین اسلام هم نیستید پیشنهاد می کنیم حتما از این مکان بازدید کنید . این مسجد نمایی زیبا از الحمرا دارد و از معماری بی نظیری  بهره مند شده است.  معماری شگفت انگیز این بنا مربوط به سبک موریش است که هر چند در بازسازی های اخیر نشانی از آن سبک دیده نمی شود ولی هنوز آثار آن وجود دارد.

Plaza Larga , Cuesta de Alhacaba and Calle del Agua del Albaicin

یک میدان کوچک و آرام برای که برای ساکنین Albayzín به عنوان میدان مرکزی شناخته می شود. میدانی خالی از توریست ها San Nicolas Viewpoint که با مغازه های محلی و  رستوران های بومی  به دور از هیاهوی شهر قرار گرفته است. این محله ، محله ای است که منطقه San Nicolas Viewpoint در آن قرار گرفته است.

در قسمت غربی میدان و در نبش آن Puerta Nueva قرار گرفته است و در گذرگاهی که به سمت مقر Placeta de las Minas حرکت می کند ودر قسمت انتهایی آن دیوار دفاعی یا defensive wall  قرار گرفته که اولین بار برای حفاظت از Albayzín ساخته شد.

دیوار خودش به تنهایی قابل دسترس  نیست ولی دیدی عالی از دیوار را می توانید داشته باشید و به این فکر کنید که چگونه با ابهت از شهر محافظت کرده است و بهترین دید را از Mirador de San Cristobal خواهید داشت که در بالای تپه Plaza Larga قرار گرفته است. راه دیگر این است که شما از کنار Cusseta de Alhacaba بصورت پیاده به سمت غرب  از سمت Plaza Larga حرکت کنید و دید عالی از پای دیوار به دیوار داشته باشد.

در پایین Albayzin منطقه Carrera del Darro قرار گرفته است . یک خیابان باریک پیچ در پیچ  از Plaza Nueva در امتداد Rio Darro و یکی از زیباترین  جاده ها برای پیاده روی در گرانادا با چشم انداز ها و دیدنی های فراوان. عابران زیادی عبور از این خیابان را انتخاب می کنند  هر چند هر از پند گاهی باید این جمعیت به هم فشرده شوند تا تاکسی و یا مینی بوسی از مسیر عبور کند.

این جاده پر از ساختمان های در هم فشرده ای است  که تا بالای تپه ادامه دارند  تا جایی که به  Albayzin در یک سمت و نمایی از رودخانه  که در پایین تپه الحمرا در حال جریان است خواهید رسید.

در طول مسیر ساختمان های زیبا  و قدیمی که بقایایی از ساختمان های عربی  و پل های سنگی که بر روی رودخانه Rio Darro   و از زمان های قدیم بر جای مانده است و انواع رستوران های قدیمی و جدید زیبا مواجه خواهید شد.

Hamman El Bañuelo

بلافاصله بعد از خیابانی که به ایستگاه اتوبوس31 ، 32 و 35 می رسد و در Carrera del Darro 31 واقع شده است.ساختمان هایی که از بیرون اصلا جالب به نظر نمی رسند، در واقع Bañuelo ویرانه هایی است از شاید حمام های عمومی به شدت محافظت شده اعرابی که در اسپانیا زندگی می کردند.

وقتی که عده ای افراد خاص در زمان عرب ها در این منطقه گرانادا زندگی می کردند. اغلب این حمام های عمومی در زمان باز پس گیری خراب شدند. این حمام به دلیل اینکه در یک خانه خصوصی در بالای یک بلندی ساخته شده بود جان سالم به در برد.

هر چند بیرونی جالب ندارد ولی در داخل شما می توانید معماری زیبایی را شاهد باشید  و یاد بگیرید که اصلا حمام عمومی چیست و چگونه کار می کرده است . این حمام ها اتاق های گرم و راهروهای خنکی داشته که هر کدام رو به حیاط دید داشته است.

Paseo de los Tristes

در قسمت انتهایی Carrera del Darro  قرار گرفته است و اتوبوس های خطوط 31، 32 و 35 به این محل ایستگاه دارند.

این محل در بالای Rio Darro در انتهای  Carrera del Darro ساخته شده است. این میدان در ابتدا در شلوغ ترین نقطه اجتماع شهر گرانادا واقع شده بود و در امتداد رودخانه ای فی ما بین Alhambra و Albayzin قرار داشت.

امروزه به دلیل رستوران هایی که در قسمت شمالی شهر و میدان ساخته شده اند و نمایی عالی از کاخ الحمرا را به بازدیدکنندگان پیش کش می کنند  اغلب مکانی محبوب برای غذا خوردن شده است.

Sacromonte

مردم محلی گرانادا در کل Albayzín را دنیایی دیگر و جدای از گرانادا در نظر می گیرند، اما حتی قسمت عربی نشین گرانادا هم نمی توانند حتی یک شمع روشن را به قسمت Sacromonte ارتباط دهند تا خویشاوندی و نسبت خود را به این قسمت از شهر  که یک منطقه کولی نشین رومی واقع در شرق Albazin است و توسط جاده ای مشخص به نام Cuesta Chapiz از سایر قسمت ها جدا شده را اثبات نمایند.

این محله به دلیل خانه هایی که به شکل غار در دو طرف تپه و در بین بوته های مختلف و کاکتوس ها زیبا به شکل عجیبی ساخته شده است شهرت دارد.

البته این تنها دلیل شهرت این منطقه نیست. رقص فلامنکو این منطقه بسیار خاص و سرگرم کننده  برای توریست ها است و البته نمایی خاص هم از منطقه الحمرا از این سایت خواهید داشت.

برای رسیدن به این منطقه باید از مینی بوس های خط 31 و 32 که از Carrera del Darro به Paseo de los Tristes حرکت می کنند استفاده کنید، سپس از آنجا خیابان Cuesta Chapiz  را به سمت بالا قدم بزنید تا reach Peso de Harina برسید. جایی که به میدان کوچکی خواهید رسید با مجسمه مردی که کلاه عجیبی بر سر دارد و به نام Chorrojumo شناخته می شود و به نظر می رسد که این فرد پادشاه کولی های این محل بوده است. از اینجا باید به سمت Camino del Sacromonte پیاده قدم بزنید.

Museo Cuevas Sacromonte

موزه ای در کنار Barranco de los Negros  که برای شناخت محله Sacromonte یک گزینه عالی است. در این موزه نمایشگاه های زمین شناسی و تاریخی در غارها ، زیست شاسی، مردم شناسی و شکل زندگی و صنایع دستی مردم محلی به نمایش گذاشته شده است.

Sacromonte Abbey

یک کلیسای محلی که در قرن هفدهم تاسیس شده است. در خصوص این کلیسا افسانه های زیادی است مثلا مردم می گویند که در زیر کلیسا مکانی است که اولین اسقف کلیسا  به نام San Cecilio کشته شد و شهادت آن از همه پنهان شد و امروزه هم در بین کردم گرانادا این کلیسا مقدس است.

شمال گرانادا

در نزدیکی مرکز شهر به سمت قسمت شمالی مجموعه ای از محله های جدیدتر با بلوارهای گسترده تر و عریض تر و ساختمان های مدرن و بزرگ طراحی شده  که اغلب از معماری کلاسیک بهره مند هستند  و پارک ها و مراکز تفریحی دوست داشتنی هم در این قسمت شهر وجود دارد.

این قسمت از شهر به دلیل وجود دانشگاه محلی گرانادا به نام دانشگاه گرانادا (Universidad de Granada )، ساختمان های اداری و دولتی و همچنین به دلیل اینکه دو نقطه اصلی ورودی در گرانادا برای ایستگاه قطار و ایستگاه اتوبوس است تا حدود زیادی شناخته شده است.

Elvira’s Gate

دروازه الویرا در Plaza del Triunfo در ابتدا به عنوان دروازه ورودی اصلی شهر قدیمی گرانادا بوده است. اما اکنون در لبه میدانی قرار گرفته است  و یک گذرگاه مسقف مجلل به سبک معماری موریش در خیابان اصلی است.

Hospital Real

در خیابان del Hospicio واقع شده است  و در سال 1504 توسط ایزابل و فردینالند ساخته شد. این بیمارستان زیبا با نمای آجری قرمز رنگ از همان ابتدا به عنوان بیمارستانی برای مردم فقیر و سربازانی بود که در جنگ های مرتبط با باز پس گیری گرانادا مجروح شده بودند.

این بیمارستان بر روی یک تپه در نزدیکی پارکی در همین اطراف قرار گرفته است. ساختمان این بیمارستان هم اکنون در اختیار دانشگاه گرانادا است و بازدید از داخل این بیمارستان به دلیل معماری پر زرق و برقش بسیار ارزشمند است.

Triunfo Gardens

فی مابین خیابان Divina Pastora و خیابان Del Hospicio قرار گرفته است. این مجموعه در اصل پارک محلی زیبای شهر می باشد که در زیر بیمارستان به وجود آمده است.

در این پارک یک فواره بزرگ تعبیه شده است و یک بنای بزرگ یاد بود برای ویرجین ساخته شده است که در مرکز پارک قرار گرفته و دید خوبی نسبت به Avenida de La Constitucion دارد.

شب بهترین زمان برای بازدید از این پارک است  زیرا در این زمان فواره روشن می شود  و با پس زمینه چراغ های روشن بیمارستان جلوله زیبایی پیدا می کند.

Cartuja Monastery

یک صومعه یا کلیسای کوچک که به عنوان نمونه ای جذاب از معماری سبک باروک  شناخته می شود. این  صومعه در قرن شانزدهم پایه ریزی شد ولی بصورت نیمه کار باقی ماند و تا سه قرن این ساختمان تکمیل نشد.

وقتی به این ساختمان رسیدید برای رسیدن به مرکز ساختمان باید یک راهرو سرپوشیده گیاهی یا باغ مانند را پشت سر بگذارید تا به حیاط طیب و آرام این صومعه برسید. در این حیاط اتاق های کوچک زیادی وجود دارند که از هم جدا شده اند. در درون این اتاق ها نقاشی هایی را از شهدایی می بینید که در حال انتظار مرگ بودن خود را به تصویر کشیده اند و نمایی غم انگیز و ترسناک ایجاد کرده اند.

کلیسای تک قسمته چشمگیر و با شکوهی که به زیبایی تزئین شده است در مرکز این اتاق ها به همراه سالن اصلی و مرکز عبادتگاه کلیسا قرار گرفته که دارای آثار هنری زیبا و پیچیده ای است.

San Jeronimo Monastery

صومعه  San Jeronimo Monastery نخستین صومعه ای است که پس از دوران باز پس گیری دوباره توسط مسیحی ها در این شهر ساخته شد. این صومعه به دلیل داشتن حیاطی زیبا و با شکوه  به سبک معماری خاص اسپانیایی ها و آثار ارزشمند هنری پر زرق و برق و زیبای خود شهرت دارد.

Basilica San Juan de Dios

در Calle San Juan de Dios 15 واقع شده است و با اتوبوس Avenida Constitucion 1 و یا قدم زدن به سمت Calle San Juan de Dios از مرکز شهر در دسترس است.

یک خانه باشکوه که نمونه تمام عیاری از سبک گراندینو باروک با تزئینات دلفریب و خارق العاده که به عنوان محل اصلی دفن بسیاری از افراد مقدس گرانادا بوده است.

این مکان اغلب توسط تور لیدرهایی به توریست ها نشان داده می شود که در خصوص تاریخ و مقدسین خود افتخار زیادی می کنند و دوست دارند تا گنجینه های ارزشمندی که در این ساختمان به خاک سپرده شده اند را به دیگران نشان دهند.

جنوب گرانادا

جنوب گرانادا در نزدیکی Rio Genil شروع می شود که رودخانه اصلی در گرانادا است. جنوب گرانادا ترکیبی فوق العاده از ساختارهای قدیمی و جدید است. از سمت شرق ، در پایین دامنه الحمرا Realejo واقع شده است که زمانی محله یهودی نشین تحت حکومت مسلمانان بوده است ولی امروزه به پاتوقی آرام و خواب آلود با انواع ویلاها و باغ های زیبا در حاشیه خیابانی باریک مبدل شده است.

در سمت غرب  و در نزدیکی مرکز شهر Puerta Real قرار گرفته است. در محل تلاقی Calle Reyes Catolicos ، Calle Recogidas ، Acera Del Darro و Puerta Real مرکز مدرن گرانادا واقع شده است.

منطقه ای که در آن انواع ساختمان های مدرن و بزرگ و شیک برای زندگی و خرید و فروش ساخته شده و مرکز اصلی خرید شهر می باشد. جنوب رودخانه بخش مدرن تری است با آپارتمان های برجسته و ساختمان های زیبای اداری که در آنجا قرار گرفته است.

Santo Domingo Church

این کلیسا در میدانی به همین نام یعنی Plaza de Santo Domingo واقع شده است. این کلیسای زیبا در سال 1512 توسط پادشاهان کاتولیک تاسیس شده است. در این کلیسا یک ورودی بسیار زیبا و ظریف  با نقاشی هایی دیدنی و مجسمه هایی  که در زیر برج کلیسا قرار گرفته اند  ساخته شده است.

در داخل کلیسا هم سقف های بلند و سالن گنبدی شکل دارد وکلیسا پر است از آثار هنرمندان و آثار هنری جالب و دیدنی. ورودی به این کلیسا رایگان است.

Carmen de los Mártires

این مجموعه در خیابان هم نام خود به نام   Paseo de los Mártires  قرار دارد.مجموعه ای کاملا زیبا از باغ هایی در نزدیکی الحمرا . اگر یکی دو ساعت وقت خالی دارید دیدن از این مجموعه فوق العاده بسیار ارزشمند خواهد بود.

باغ هایی که مربوط به قرن نوزدهم هستند و در دل خود ترکیبی از معماری موریش مانند سایه های سرسبز، قوس های تزئین شده و حوض هایی با معماری های خاص و همچنین عناصر و آثار هنری با سبک رومنس انگلیسی و فرانسوی که مجموعه ای بسیار زیبا را ایجاد کرده اند.

یکی از باغ ها یک دریاچه اردکی تزئینی زیبا دارد که پر است از مجسمه ها و انواع دیدنی ها و آثار هنری فراوان. طاووس هایی در سراسر باغ سرگردان هستند و بر زیبایی آنها افزوده اند.

ضمن اینکه این مجموعه دارای تراس هایی با دید و نمای الحمرا و گرانادا می باشد که تصاویر و مناظر خارق العاده ای را به تصویر می کشد.

Federico García Lorca Museum

خانه شاعر معروف فدریکو گارسیا لورکا است  که بسیار جذاب است و امروزه به موزه تبدیل شده است. مبلمان خانه همچنان دست نخورده باقی مانده است و مربوط به زمانی است که این شاعر در این خانه زندگی می کرده است یعنی حدود سال های 1920 تا دهه 1930 .

هر چند خود خانه به اندازه کافی دیدنی هست ولی جاذبه اصلی باغ هایی است که این خانه را احاطه کرده است. این خانه بعدها به عنوان ملک خصوص در اختیار خانواده فدریکو باقی ماند و در اطراف آن باغی زیبا و عجیب و غریب ساخته شده است.

در این پارک و در مسیر آن انواع درختان،جوی آب ، برکه ای پر از اردک، باغی پر از گل رز و زمینی نیز برای بازی کودکان ایجاد شده است که در کمتر خانه ای مشابه آن را خواهید دید.

Basilica Nuestra Señora de Las Angustias

این مجموعه در نزدیکی  Puerta Real  واقع شده است. یک کلیسای قرن هفدهمی که میعادگاه مردم مومن مسیحی گرانادا است و در ساعات عبادت تنها باز است. در این کلیسا درختی به نام درخت فراوانی وجود دارد که به زیبایی تزئین شده است و در کل کلیسا به عنوان مرکزی برای برگزاری مراسم کاتولیک ها شناخته می شود.

جشنواره ای به نام جشنواره عصر در این کلیسا برگزار می شود که بهترین فرصت برای بازدید از تمامی جذابیت های این کلیسا است. ورودی در این ساعات به کلیسا رایگان است.

Rio Genil

هر چند شاید خود رودخانه به تنهایی جذابیتی برای بازدیدکننده نداشته باشد، بخصوص اینکه این رودخانه بیشتر به کانال بزرگ آبی شباهت دارد ولی به دلیل اینکه در مجاورت رودخانه یک خیابان درختی زیبا  احداث شده که از Acera Del Darro شروع می شود و در امتداد Paseo del Salon با گذر از برخی از باغ های دیدنی ادامه پیدا می کند.

از اینجا این مسیر دیدنی و جذاب همراه با رودخانه تا جنوبی ترین قسمت گرانادا یعنی کوه های Sierra Nevada همراه با رودخانه می باشد.

Parque de las Ciencias

پارک علوم گرانادا در اصل شامل چهار نمایشگاه مختلف است که بسیار جذابیت ها و دیدنی است. حتما به خاطر داشته باشید که اجرای نمایش پرندگان را تماشا کنید.

Al-Andalus و Science Pavilion در مجموعه بسیار عالی هستند که نشان دهنده آثار و علومی هستند که عرب ها با خود به این سرزمین آوردند. علومی که بخصوص در زمینه نجوم و معماری بسیار شناخته شده و ارزشمند هستند. ورودی به این مجموعه برای افراد بزرگسال 6 یورو و برای کودکان و افراد مسن 5 یورو می باشد.

Granada

امتیاز نوشته
Dafür wählen Sie dann einfach Ihr Bonus Konto aus und klicken dort auf Auszahlung. sowohl für Zudem stehen Ihnen nicht alle Zahlungsmittel zur Verfügung. online spielen Curacao eGaming ist eine der strengsten Aufsichtsbehörden in der Gambling Branche. mobile casino vulkan Das" "allein zeigt schon perish Glücksspiellizenz von Curacao, die Spieler völlig transparent recherchieren können. lesen sie